Walter Szczeniak

Walter Szczeniak

Doğum: 4 Şubat 1911

Dedham, Massachusetts, United States

Walter, Boston civarındaki bir kasabaya göç etmiş Polonyalı Katolik anne babadan doğan sekiz kardeşin en büyüğüydü. Walter çocukken aile, Polonya’ya geri döndü ve Polonya’nın kuzeyindeki Ostroleka yakınlarında Walter’ın annesine miras kalan bir aile çiftliğinde yaşadılar. Babasının Amerikalı takma adı “Stetson” olduğu için Walter, Amerika doğum belgesine yanlışlıkla “Charles Stetson” olarak kaydedilmişti.

1933–39: Ortaöğrenimimi tamamladıktan sonra babam beni Varşova Üniversitesi’ne gönderdi. 1936 yılında hukuk fakültesinden mezun oldum. Stajımı Varşova adliyesinde yaptım ve hedefim bir Polonya senatörü olmaktı. 1939 yılında yaz tatilindeyken Varşova’daki ABD konsolosluğunun Amerikan vatandaşlarının Polonya’yı derhal terk etmelerini söylediği bir talimatı ihmal ettim. Bir ay içinde Almanlar Ostroleka’yı işgal etti. Polonyalı yer altı örgütlerine katıldım.

1940–44: 1941 yılında örgüt, benden Nazilerin neler yaptığını öğrenmek için Amerika’ya geri dönmemi istedi ama Slovakya’da yakalandım ve Auschwitz’e sürüldüm. Ceza davasında aldığım ömür boyu hapis cezasının kesim ölüm anlamına geldiğinin farkında olduğum için başka bir yere nakledilebilir miyim diye sormak için komutanla görüşmeyi talep ettim. Bu resmen kumardı. Ya keyfi yerinde olacak ve “evet” diyecekti ya da canı sıkkın olacak ve beni vuracaktı. Şanslıydım. Beni mutfak görevine verdi. Burada gücümü geri kazandım ve gaz odalarına gönderilmekten kurtuldum.

Walter, daha sonra bir demiryolu tamir birimine tayin edildi. 2 Mayıs 1945 günü Avusturya’nın Salzburg şehri yakınlarındaki Amerikan askerleri tarafından kurtarıldı. 1946 yılında Amerika’ya geri döndü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.