والتر شوزنیاک  Walter Szczeniak

والتر شوزنیاک Walter Szczeniak

تاریخ تولد: ۴ فوریهٔ ۱۹۱۱

ددهام, ماساچوست

والتر بزرگترین فرزند در میان ۸ فرزند خانواده‌ای لهستانی - مسیحی مهاجر در ماساچوست، شهری نزدیک بوستون بود. هنگامی که والتر کودک بود، خانواده‌ی او به لهستان برگشتند و در مزرعه‌ای که مادرشان در نزدیکی اوسترولیکا در شمال لهستان به ارث برده بود، زندگی کردند. به دلیل اینکه نام مستعار آمریکایی پدرش "استتسون" بود، نام والتر در شناسنامه‌ی آمریکایی‌اش به اشتباه "چالز استتسون" ثبت شده بود.

۱۹۳۳-۳۹: هنگامی که دبیرستان را تمام کردم، پدرم مرا به دانشگاه ورشو فرستاد. در سال ۱۹۳۶ با دیپلم حقوق، فارغ از آنجا التحصیل شدم. در دادگاه ورشو کاراموز بودم و هدفم این بود که سناتور لهستان شوم. در تعطیلات تابستان ۱۹۳۹، از کنسولگری ایالت متحده در ورشو به شهروندان آمریکایی ابلاغ شد که سریعأ لهستان را ترک کنند اما من آنرا نادیده گرفتم. ظرف چند ماه، آلمانی‌ها اوسترالیکا را اشغال کردند. من به یک تشکیلات زیرزمینی لهستانی پیوستم.

۱۹۴۰-۴۴: در سال ۱۹۴۱ تشکیلات از من خواست که به آمریکا برگردم و کارهایی را که نازی‌ها مرتکب می‌شدند را توضیح دهم، اما من در اسلواکی دستگیر و به آشویتس تبعید شدم. می‌دانستم که حکم حبس ابد من در واحد کیفری، به معنای مرگ حتمی است، بنابراین به منظور درخواست انتقال، تقاضای ملاقات با فرمانده راکردم. این کار قمار بود: یا او در حالت خوبی بود و می‌گفت "بله" یا در حالت بدی بود و به من شلیک می‌کرد. من خوش شانس بودم. او مرا به بیگاری در آشپزخانه فرستاد. در آنجا قدرتم را بهبود بخشیدم و از رفتن به اتاق گاز در امان ماندم.

والتر بعد به واحد تعمیر خط آهن فرستاده شد. او در ۲ مه ۱۹۴۵، توسط سربازان آمریکایی در نزدیکی سالزبورگ، اتریش آزاد شد و در سال ۱۹۴۶ به آمریکا بازگشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.