Tanikliklar

Benjamin (Beryl) Ferencz

Ben Romanya, Transilvanya'daki Karpat Dağları'ndaki küçük bir köyde dünyaya geldi. Bebekken ailesi Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı. Ben, Harvard Üniversite'sinde ceza hukuku okudu. Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1943'te mezun oldu. Müttefikler’in Batı Avrupa'yı işgaline hazırlık esnasında Amerikan uçaksavar topçu taburuna katıldı. Avrupa'da II. Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle Ben, Amerika Birleşik Devletleri Ordusu'nun Savaş Suçları Araştırma Birimi’ne atandı. İsnat edilen Nazi savaş suçlarını tutuklamak ve buna karşı kanıt toplamakla görevlendirildi. Nuremberg Mahkemeleri'nde görülen Einsatzgruppen Davası'nda Amerikan Başsavcısı oldu.

Deşifre Edilmiş Metin

Cephe ilerledikçe Üçüncü Ordu, Askerî Hakimlik karargahlarını da sürekli değişiyordu. Erlangen ya da Münih'e taşınıyordu. Genelde Alman Kaserneleri’ni (barakaları) kullanıyorduk. Zaten oda, masa ve daktilomuz vardı sadece. Karargaha ne kadar not aldıysam, elimde ne kadar belge varsa toplayıp götürüyordum ve raporumu yazıyordum. Raporlarda şunlar yazıyordu: “Bu tarihte Amerikan ordusuna ait birlikler X kamplarına girdi”. Mathausen diyelim örneğin. “Bu birlikler aşağıdaki sahnelerle karşılaşmıştır: kampta aslında 50.000 tutuklu olmakla birlikte, 12.000'i hâlâ hayattaydı. Ancak 10.000'i bir gün önce ölüm yürüyüşüne çıkarılmıştır. Kamptaki subaylar şu kişilerdi. Krematoryum hala kullanımdaydı ve önünde çok fazla ceset vardı. 10 tanığın ifadelerini aldım. Bunlar 1-10 arası numaralarla belgeye eklenmiştir. Bu suçları işlediklerinden şüphelenilen kişiler şunlardır. Birleşmiş Milletler Nezdinde Savaş Suçluları Birimi'ne (Central Registry of War Criminals and Security Suspects—CROWCASS) dahil edilmelerine ilişkin emir verilmiştir. Bu emirler Amerikan ordusundaki herkese dağıtılsın, nerede savaş esirlerinin bulunduğu yerlerde liste üzerinden karşılaştırma yapılsın ve tutuklansın, ardından tekrar karargaha konuyla ilgili rapor verilsin”. Benim soruşturmamamın amacı mahkeme nezdinde kabul edilebilecek, uluslararası hukukta savaş suçu olarak bilinen suçları işleyenleri mahkum etmek için gerekli delilleri toplamak üzere olayları anlatmaktı. Amaç buydu. Biz de amacımıza uygun hareket ettik.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.