Tanikliklar

Dorotka (Dora) Goldstein Roth

Almanlar, Polonya'yı 1939'da işgal ettikten sonra, Dora'nın ailesi, Litvanya, Vilna'ya kaçtı. Almanlar, Vilna'yı işgal ettiğinde, Dora'nın babası vuruldu ve ailenin geri kalanı Vilna gettosunda kapatıldı. Dora, kız kardeşi ve annesi, Letonya'daki Kaiserwald kampına ve daha sonra da Danzig'deki Stutthof toplama kampına sürüldü. Annesi ve kız kardeşi Stutthof'ta öldü. Dora, bağımsızlıktan hemen önce vuruldu ama yaşadı.

Deşifre Edilmiş Metin

Evet, biz Stutthof'ta cezalandırıldık. Henüz annem
ve kız kardeşim vardı.
Biz kamptan kaçan üç kadın yerine cezalandırıldık. Daha sonra Auschwitz'deydim ve telleri gördüm,
elektrikli telleri ve bu o ana geri dönmekti. Onların
nasıl kaçtığını anlamadım. Gerçekten anlamadım. Çünkü
yukarıda… elektrik tellerine her zaman elektrik verilmiyordu
ama çok yakınında birini ya da onlara dokunmak isteyen birini gördüklerinde,
elektrik veriyorlardı ve bu kişiler ölüyordu. Hâlen bu üç kadın
elektrikli tellerden nasıl kaçtı bilmiyorum. Ama yaptılar. Onları bulamadılar. Ve biz cezalandırıldık, soğuk havada, çıplak, 12 saat ve buna ek ceza olarak, aramızdan dört veya beş kişiyi, kaç kadın olduğunu hatırlamıyorum, aldılar ve herkesin, tüm kadınların önünde, biz bir sırada duruyorduk, ne televizyonda ne de sinemada hiç görmediğim ya da hiç bir hikâyede okumadığım bir şekilde tecavüz ettiler. Kesinlikle korkunç bir televizyona sahip olduğumuzu söyleyebilirsiniz. Orada erkekler tarafından sopalarla tecavüz edilen genç kadınları görmek... annem yanıma yaklaştı, elini kaldırdı ve gözlerimi kapattı ki cinsel birleşmeyi ilk kez bu şekilde görmeyeyim. Hiç cinsel birleşme görmedim.


Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.