Tanikliklar

George Salton

George Mayıs 1945'te Amerikan Kuvvetleri tarafından serbest bırakıldı. Savaş sırasında üç yıl boyunca on farklı kampta yaşadı. 1945'te Almanya'daki Woebbelin kampındaydı. Serbest bırakılmasının ardından, iki yıl çeşitli zorla göç ettirilmiş insanlar kampında hayatına devam etti. Ekim 1947'de Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Deşifre Edilmiş Metin

Fiziksel anlamda çökmüştüm resmen. Kolaylıkla yürüyemiyordum. Kalçam acıyordu. Esirler için artık hayatta kalıp kalmamamın fark etmediği noktaya ulaşmıştım. Çok zayıftım. İnsanların bir yere koştuğunu görünce, hala kalkıp neler oluyor diye bakıyordum. Çok kötü bir durumdaydım. Serbest bırakılmasaydım birkaç gün içinde tuvaletlerin önündeki ceset yığınlarına katılacaktım. Bir haftam mı, on günüm mü kaldığını bilemiyordum ve eğer serbest bırakılmasaydım, eğer ekstra yiyecek verilmese, güneşin altında oturmama ve dinlenmeme izin verilmeseydi iyileşemezdim.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.