Tanikliklar

Irene Hizme

Irene ve ikiz kardeşi Rene, doğduklarında Rene ve Renate Guttman isimlerini aldı. Aile ikizlerin doğmasından kısa bir süre sonra Prag'a taşındı. Almanlar Bohemya ve Moravya'yı Mart 1939'da işgal ettiğinde Prag'da yaşıyorlardı. Birkaç ay sonra, üniformalı Almanlar babalarını tutukladı. Yıllar sonra Irene ve Rene babalarının Aralık 1941'de Auschwitz'de öldürüldüğünü öğrendi. Irene, Rene ve anneleri Theresienstadt gettosuna, oradan Auschwitz'e sürgün edildi. Auschwitz'de ikizler birbirinden ayrılarak tıbbi deneylere maruz bırakıldı. Irene ve Rene Auschwitz'de serbest bırakılmalarından sonra bir süre daha ayrı kaldı. Çocukları Yardım Grubu, Irene'yi 1947'de Amerika Birleşik Devletleri'ne götürdü. Rene ile 1950'de tekrar bir araya geldiler.

Deşifre Edilmiş Metin

Fransa'ya gönderildim ve kendimi sonunda Fublaines'deki bir yetimhanede buldum. Paris'in dışında bir yerdeydi. Oradaki en küçük çocuklardan biriydim; benden yedi yaş büyük Miriam (Irene'nin arkadaşlarından biri) dışında kimseyle konuşmazdım. Bir anlamda benim için anne figürü gibiydi. Bu uzun buklelerden nefret ederdim. Onlarla uğraşırdı. Çok merhametliydi. Ben, yani diğer çocuklar—ben aralarında kolunda bulunan tek çocuktum—ben de kendimle ilgili bir şeylerin doğru olmadığı hissine kapılırdım. Korkunç bir şey yaptığım için sadece bana numara verildiğini düşünürdüm. Çocukların çoğu saklanarak kaçmıştı ya da aileleri onları geçici olarak yetimhaneye vermişti. Bazıları sonunda aileleriyle yeniden bir araya geldi. Bir kısmı ailesine gönderilmeyi bekliyordu ve saire.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.