Tanikliklar

Leah Hammerstein Silverstein

Leah Poloya, Varşova'nın dışındaki Praga'da büyüdü. Ha-Shomer ha-Tsa'ir Siyonist gençlik hareketinde aktif olarak görev aldı. Almanya Polonya'yı Eylül 1939'da işgal etti. Almanlar Yahudileri Kasım 1940'ta mühürledikleri Varşova gettosunda yaşamaya zorladı. Gettoda Leah Ha-Shomer ha-Tsa'ir üyeleriyle birlikte yaşadı. Eylül 1941'de Leah ve gençlik grubunun diğer üyeleri gettodan kaçarak Polonya, Czestochowa yakınlarında bulunan Zarki'deki Ha-Shomer ha-Tsa'ir çiftliğine gitti. Mayıs 1942'de, Leah sahte Polonya belgelerini kullanarak, Krakow gettosu ve Plaszow kampı yakınları arasında gidip gelerek, yeraltı grubunun kuryeliğini yaptı. Koşullar ağırlaştığında Tarnow'a kaçtı. Ancak kısa süre sonra Krakow'a dönmeye karar verdi. Leah ayrıca Czestochowa'da Yahudi olmayan Polonyalı biri gibi davrandı ve Yahudi Ulusal Komitesi ile Yahudi Direniş Örgütü'nün (ZOB) kuryeliğini yaptı. 1944'teki Varşova Polonya ayaklanması sırsında, Armia Ludowa'da (Halkın Ordusu) Yahudi birliğiyle birlikte savaştı. Leah Sovyet Kuvvetler tarafından serbest bırakıldı. Savaştan sonra insanların Polonya'dan göç etmesine yardım etti. daha sonra—Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşmeden önce—İsrail'e taşındı.

Deşifre Edilmiş Metin

Orada olduğum için çok mutluydum. Rüya gerçek olmuştu. Çünkü hepimiz kendimize ait bir memleketin hayalini kuruyorduk. Sonunda gelmiştim işte. Tel Aviv sokaklarında yürüdüğümü ve İbranice yazıtları gördüğümü hatırlıyorum. Tanrım, tıpkı bir rüya gibiydi. Kudüs'e gittiğimde Hanukkah Bayramı’ydı ve dükkânların vitrinlerinde Hanukkiotlar vardı. Hanukkah'daki mumların koyulduğu şamdanlar. Birdenbire çocukluk anılarım geldi aklıma. Büyükannemi hatırladım. Her şeyi hatırlıyordum. Çünkü beş yıllı savaş boyunca hiçbir Yahudi bayramı kutlanmadı. Birdenbire geçmişi hatırlıyordum. Dış görünüşümü değiştirmem gerekiyordu. Önce Yahudi bir kızdan, Polonyalı bir kıza dönüşmem gerekti. Şimdi ise Polonyalılıktan çıkıp, Yahudi kimliğime bürünmeliydim. Hepsinde kolay olmayan psikolojik süreçler vardı.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.