Tanikliklar

Martin Spett

Almanlar Tarnow'u 1939'da işgal etti. 1940'da Martin ve ailesi apartmanlarından çıkmaya zorlandı. Yahudilerin ilk toplu katliamı sırasında, Martin tavan arasındaydı. Diğer iki toplama sırasında aile saklandı. Mayıs 1943'te Martin'in annesi Amerika Birleşik Devletleri'nde doğduğundan iddiaya göre Alman savaş esirleriyle mübadele edildikleri için kayıt altına alındılar. Trenle Krakow'a, oradan Bergen-Belsen toplama kampına götürüldüler. Martin 1945'te serbest bırakıldı ve 1947'de Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti.

Deşifre Edilmiş Metin

Alman nezaretinde Yahudi dizilerinin geçtiğini duyuyorduk. Sürekli sesleri geliyordu. Evimizi geçiyorlardı. Çünkü evimiz zaten şehrin, mezarlığın dışındaydı. Yahudileri şehrin arkasındaki ağaçlığa götürüyorlardı. Daha sonra anladık ki hepsi ağaçlıklarda öldürülmüş. O gün tahtaların arasından dışarı bakıyordum. Babam yapmamamı söyledi. Ne var ki çocuktum ve meraklıydım. Çatı cesetlerle dolu mezarlığa ve vagonlara bakıyordu. Hâlâ ceset getiriliyordu. Gruplar halinde, delik kazmak zorunda olan Yahudiler getiriliyor. Cesetler koyuluyor. Ardından mezarı kazan kişilere ateş ediliyor ve kendilerinden sonra gelen grup tarafından ölenler çukura itiliyordu. Yığın gitgide yükseliyordu. Gelenler bir çukuru kapatıp diğerini kazıyordu. Hamile [sessizlik] kadınları getirdiler ve mermi kullanmadılar. Süngülerini kullandılar [sessizlik]. Çocukları kollarından alınan annelerin çığlıkları [sessizlik]. Ve çocukların çığlıkları kulaklarımdan gitmiyor.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.