Tanikliklar

Niels Bamberger

Niels dindar bir Yahudi ailede büyüdü. 1932'de ailesi, Niels'in babasının 1930'ların ortalarında antik eşya satan bir dükkân açtığı Danimarka, Kopenhag'a geldi. Almanlar Nisan 1940'da Danimarka'yı işgal etti. Ancak Niels'e göre, üç yıllık işgal esnasında değişen çok az şey vardı. Ekim 1943'te Almanların Yahudileri toplama planlarını duymalarını ardından, Niels ve ailesi kaçmaya karar verdi. Direniş üyelerinden biri aileyi tekneyle İsveç'e geçecekleri Snekkersten isimli balıkçı köyüne götürdü. Niels Mayıs 1945'te Danimarka'ya döndü.

Deşifre Edilmiş Metin

O gün okuldaydık. Bir dizi uçak gördük. Birbiri ardına bomba uçakları geliyordu. Yani yüzlerce savaş uçağından bahsediyorum. Motosiklet, at sırtında Almanlar geliyor. Topları ve büyük tanklarıyla etrafı çeviriyorlardı. Ülkeyi ele geçirmeleri birkaç saati geçmedi. Sanki direnemeyecek gibi. Danimarka çok küçük bir ülkeydi. Sokağın bu tarafından, bankanın önünden yürümenizin yasak olması dışında hayat aynen devam ediyordu. Bankaların, otellerin ve korumak istedikleri önemli kurum binalarının önünde silahlı, çelik başlıklı askerler koyuyorlardı. Ancak gerçekte hiçbir şey olmadı. Polis görevdeydi ve Danimarka ordusu var olmasına karşın, yapacak ya da söyleyecek çok bir şeyleri yoktu. Hayat her zamanki gibi gibi akıp gidiyordu.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.