Tanikliklar

Ruth Moser Borsos

Ruth, 1938’deki Kristallnacht’tan (“Kristal Gece”) sonra Hollanda’ya taşındı. Babasıyla birlikte deniz yoluyla Amerika Birleşik Devletleri’ne gitme izinleri vardı. Ancak Almanya, Mayıs 1940’ta Hollanda’yı işgal edince ülkeden ayrılamadılar. Ruth 1943’te Westerbork kampına, 1944’te Almanya'daki Bergen–Belsen kampına gönderildi. Müttefiklerle yapılan mübadele anlaşması bozulduktan sonra Ruth, 1945’te Fransız güçleri tarafından özgürlüğüne kavuşturulana kadar İsviçre sınırı yakınında tutuldu.

Deşifre Edilmiş Metin

Auschwitz’e gönderilecek o insanların listesini—Auschwitz olduğunu varsayıyorduk—yüzde yüz bilmiyorduk. Genellikle kondüktör ya da başka biri geldikleri yeri ağzından kaçırıyordu, ama trenler genellikle Auschwitz’ten geri geliyordu. Daha fazla insan alarak doğuya doğru göndermek için. Pazartesi gün boyunca listeler oluşturulurdu. Salı günü de barakalarda sesli olarak okunuyordu. Bir Kapo barakalara gelerek gönderileceklerin adlarını okuyordu. Tahmin edebileceğiniz gibi, bunlar korkunç ama çok korkunç zamanlardı. İnsanlar gerçekten muhtemelen sona gelindiğini anlıyordu ya da, ya da Auschwitz’te neler olduğunu yüzde yüz bilmiyorduk, biz. Biz korkunç olduğunu biliyorduk. Ancak ne kadar korkunç olduğunu tam bilmiyorduk. Herkes her zaman kamptan ayrılmak zorunda olanlara yardım ediyordu. Eşyalarını toplamalarına yardım ediyor, onları teselli ediyor, kalan az miktarda yiyecekleri de dâhil, ellerinde ne varsa yolluk olarak veriyorlardı.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.