Tanikliklar

Ruth Webber

Almanlar Polonya'yı işgal edip Ostrowiec'e girdiğinde, Ruth dört yaşındaydı. Ailesi gettoda yaşamaya zorlandı. Gettonun dışında çalışmasına izin verilmiş olmasına karşın, Almanlar babasının fotoğrafçı dükkânını elinden aldı. Getto tasfiye edilmeden önce, Ruth'un ebeveynleri kardeşini saklanmaya göndermiş ve gettonun dışında işe gitmesini sağlamıştı. Ruth da yakındaki ağaçlıklarda ya da kampın kendisinde saklanmaya başladı. Kamp tasfiye edildiğinde, Ruth'un ebeveynleri ayrıldı. Ruth sonunda Auschwitz'e sevk edilmeden önce birçok toplama kampına gönderildi. Savaşın ardından, Ruth annesi ile bir araya gelene kadar Krakow'daki bir yetimhanede yaşadı.

Deşifre Edilmiş Metin

Bilmiyorum. Çocuk olduğum için olan biteni kabul ediyordum. Çünkü sağ kalmaya çalışmak dışında yapabileceğim bir şey yoktu. Şu ya da bu nedenden ötürü sağ kalmak önemliydi. Herkes şunu söylüyordu: “Sağ kalmalı ve dünyaya burada olanları anlatmalıyız”. Yani durum buydu. Bu nedenden dolayı, sadece, inanılmazdı. Bu fikir, dumanın içinde uyanabileceğin fikri gerçekti. Çünkü insanlar getiriliyordu ve belli bir yöne gittiklerinde, kayboluyorlardı. Geri gelmiyorlardı. Onlara bir şey olduğunu fark ediyordunuz. Bacalardan sürekli çıkan duman, özellikle de vagonların gelmesinden sonraysa, bu ikisini bir araya getiriyor ve şu çitlerin arkasında, battaniyeler ve ağacın arkasında neler olup bittiğini gizlemesi. Gidip dönmüyordunuz. Tam olarak ne olduğunu bilmiyordum. Tek bildiğim, bacadan çıktığınızdı. Krematoryumlar çalışırken, öyle bir tat bırakırdı ki ağzınızda, bir şey yemek istemezdiniz. Dürüstçe aç bile olmadığımı, çünkü bunun mide bulandırıcı olduğunu söyleyebilirim.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.