Tanikliklar

Sam Spiegel

1942'de Sam doğduğu kentte gettoda yaşamaya zorlandı ve mühimmat fabrikasında çalışmakla görevlendirildi. 1944'te Auschwitz'e sevk edildi ve tren fabrikasında çalıştırıldı. Auschwitz'in Naziler tarafından boşaltılmasından sonra, ölüm yürüyüşünde sekiz gün boyunca sağ kalmayı başardı. Ocak 1945'te Sovyet Kuvvetler tarafından serbest bırakıldı. Almanya'daki bir zorla göç ettirilmiş insanlar kampında hayatına devam etti ve Birleşmiş Milletler Yardım ve Rehabilitasyon İdaresi'nde çalıştı. 1947'de Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Deşifre Edilmiş Metin

Gemiye indiğimizde oradakilere Amerikalılara sorduğumu ilk soru “Ne zaman yemek kuponları alabiliriz?” oluyordu. Çünkü onca yıl yemek alabilmek için kupon vermeye alışmıştık. Amerikalılar “Endişelenmeyin, yeterince yiyecek var” deseler de, inanamıyorduk. Gemi yola çıktıktan sonraki ilk akşam yemeğini hatırlıyorum. Masada oturuyorduk hepimiz, masadaki ekmek ve diğer yiyecekleri gördük. Herkes ceplerini doldurdu. Çünkü bu kadar çok, yani herkese yetecek kadar, gönlünüzün istediği kadar yiyebileceğinize inanamıyorduk. Bir çift vardı. Yaşlı bir çift, çok fazla yemek yedikleri için gemide hayatlarını kaybetti. Ben kendim de hatırlıyorum. İlk yemekten sonra üç gün bir şey yiyemedim. Hasta oldum… Zira dünyada bu kadar çok yiyecek varken bizim açlık çekmemizi bir türlü anlayamıyorduk.


Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.