رایدر دیتمان

رایدر دیتمان

تاریخ تولد: ۱۵ ژانویهٔ ۱۹۲۲

تونسبر, نروژ

رایدر فرزند سوم یک خانواده متدین پیرو کلیسای پروتستان بود که چهار فرزند داشتند. آنها در یک شهر کوچک دریانوردان و شکارچیان نهنگ در سواحل نروژ زندگی می کردند. پدر رایدر کارمند دولت بود. رایدر به یک مدرسه دولتی می رفت و آرزو داشت نوازنده شود.

39-1933: هرچند که به سیاست علاقه نداشتم، اما با همسایگان یهودیمان که به عنوان پناهنده از آلمان آمده بودند، احساس همدردی می کردم. در پاییز سال 1939، من از تهاجم آلمان به لهستان و حمله اتحاد جماهیر شوروی به فنلاند متأسف شدم. چند روز بعد، برادر بزرگم درگذشت. در شب کریسمس، هنگامی که عمه و عمه زاده هایم به خانه ما آمده بودند، مطلع شدیم که عمویم هم فوت کرده است- یک زیر دریایی آلمانی کشتی تجاری او را غرق کرده بود.

44-1940: من 6 ماه بعد از اشغال نروژ توسط آلمانی ها، دستگیر شدم. جرم من رفتار آشوبگرانه و رهبری جوانان هنگام خواندن سرودهای ضد آلمانی بود. من به 6 هفته حبس محکوم شدم. پس از آزادی، به گروه مقاومت ملحق شدم و به عملیات خرابکاری در کارگاه کشتی سازی محلی کمک کردم. وقتی که یک کشتی جدید به محض به آب انداختن غرق شد، مرا دوباره دستگیر کردند. من به حبس ابد محکوم شدم، اما در فوریه 1942، دولت نازی نروژ 1000 زندانی سیاسی را عفو کرد. بعد از ارتکاب سومین جرم، آلمانی ها مرا به بوخنوالت تبعید کردند.

رایدر از 30 ماه اسارت در بوخنوالت جان سالم به در برد. او در 18 مارس 1945 توسط صلیب سرخ سوئد آزاد شد و به نروژ بازگشت. رایدر در سال 1945 به ایالات متحده مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.