Wladyslaw Tadeusz Surmacki

Wladyslaw Tadeusz Surmacki

Doğum: 20 Ekim 1888

Proszowice, Polonya

Katolik bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Wladyslaw, Varşova’daki okullara devam etti ve 1914 yılında Moskova’da harita mühendisi olarak mezun oldu. I. Dünya Savaşı’nda çarpıştıktan sonra Varşova’daki bir atlı top birliğini komuta etti. Polonya Ordusu Coğrafya Enstitüsü’nde görev yaptı ve topografya kursları verdi. 1925 yılında bir yuva kurdu ve 1929 yılında ordudan emekli olduktan sonra bir haritacılık şirketi açtı.

1933–39: 1939 yazında Almanya’yla savaş kaçınılmaz bir hâl alınca Wladyslaw, savaşmak için gönüllü oldu ancak çok yaşlı olduğu için reddedildi. Eylül ayı başında Almanya, Polonya’nın batı savunma hatlarını yenilgiye uğratınca Polonya’nın doğusundaki savunma hattında savaşma umuduyla kaçtı. Eylül ayı ortasında Sovyetler Polonya'yı işgal etmeden bir gün önce ona ülkeyi terk etmesi ve İngiltere’ye gitmesi için bir şans daha verildi ama o kalıp Polonyalı direnişçilerle birlikte savaşmayı seçti.

1940–42: Wladyslaw, Polonyalı yer altı örgütlerinden biri olan TAP’nin başkomutanı oldu. 1940 yazında tutuklandı ve Auschwitz’e gönderildi. 2759 numaralı mahkum olarak kampın inşaat ofisinde harita mühendisliği yaptı. İşi sayesinde kamp dışına çıkabiliyordu. Statüsünü askerî yer altı örgütü kurmaya yardım etmek üzere Ekim ayına kadar gizlice mektup sokup çıkarmak için kullandı. Kasım 1941’de eski bir Alman mühendisi meslektaşının araya girmesiyle tahliye edildi ama hemen yeniden tutuklandı ve Varşova’daki Pawiak hapishanesine atıldı.

Wladyslaw, 28 Mayıs 1942 günü Magdalenka yakınlarındaki bir ormana götürüldü ve 223 Polonyalı ile birlikte makineli tüfekle öldürüldü. Toplu mezarlara gömüldüler ve daha sonra yerel mezarlığa nakledildiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.