Ізадор Френкель

Ізадор Френкель

Народився (-лася): 1898

Гомбін, Польща

Ізадор та його дружина Соши мали семеро синів. Френкелі, релігійна єврейська сім’я, жили в однокімнатній квартирі у містечку Гомбін під Варшавою. Як і більшість єврейських сімей у Гомбіні, вони проживали у центрі міста, неподалік синагоги. Ізадор був капелюшником і продавав свої вироби на щотижневому ринку. Він також шив кашкети для поліції та військових.

1933-39: хоча Ізадор відчував наслідки Депресії, і справи йшли погано, йому вдалося забезпечувати свою сім’ю. Незадовго після того, як німці вдерлися до Польщі 1 вересня 1939 року, вони окупували Гомбін. Десять осіб розстріляли на вулиці, а інших, як-от лікарів і вчителів, забрали. Німці згрупували євреїв і тримали їх на ринковій площі, а солдати підпалили синагогу, обливши її бензином.

1940-42: у 1941 році до Френкелів дійшли чутки про те, що німці виселяють людей із деяких міст, а євреїв депортують до табору смерті. Брат Ізадора, що відвідав сім’ю, втік із конвойованого поїзда і підтвердив правдивість цих чуток. «Вони саджають людей у вантажівки, труять газом, а потім кидають тіла в яму й спалюють»  – казав він. Трирічний син Ізадора в сльозах підбіг до матері й запитав: «І мене вони теж спалять?» Ізадор попросив двоюрідного брата розповісти про це єврейським старійшинам. Він зустрівся з ними, але ті не повірили його історії та наказали поїхати з міста.

У травні 1942 року євреїв із Гомбіна депортували у табір смерті Хелмно. Ізадора, Сошу й чотирьох їх синів посадили в герметичну вантажівку й отруїли вихлопними газами.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.