Ліліана Гуценфітер

Ліліана Гуценфітер

Народився (-лася): 16 червня 1924 р.

Варшава, Польща

Ліліана була єдиною дитиною єврейських батьків із середнього класу і виросла в змішаному єврейсько-християнському районі у столиці Польщі. Її батько займався ювелірною справою та був офіцером запасу в польській армії, а мати – домогосподаркою. Ліліана мріяла поїхати в Сорбонну і стати другою окружною прокуроркою Польщі.

1933-39: у школі Ліліану гнобили й називали «брудною єврейкою». Дівчина вступила до престижної католицької середньої школи, де їй дозволяли не відвідувати суботні заняття. Проте, як і інші єврейські учні, вона сиділа окремо, її штовхали в коридорах та на сходах. Через кілька тижнів Ліліана кинула цей навчальний заклад та почала ходити до єврейської середньої школи, аж доки німецькі окупанти не закрили її у вересні 1939 року.

1940-44: після того, як євреїв зігнали до ґетто, Ліліану змусили працювати на фабриці Теббенса. У квітні 1943 року її сім’ю знищили, а ґетто було охоплено полум’ям і повстанням. Дівчина ховалася на фабриці, але 8 травня за втікачами прийшли німці. У гніві Ліліана схопила ножиці, але проте перш ніж вона встигла що-небудь зробити, німець вдарив її по голові прикладом гвинтівки. Ліліана підняла руку, щоб захистити себе, а він бив її знову і знову, доки вона не втратила свідомість. Коли наступного дня дівчина прокинулася, то опинилася у темному, переповненому людьми вагоні для перевезення худоби.

Ліліана працювала у таборах Майданек і Скаржисько-Каменна, перш ніж її звільнили в Ченстохові 18 січня 1945 року. Вона емігрувала до Америки у 1950 році.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.