Владислав Тадеуш Сурмацький

Владислав Тадеуш Сурмацький

Народився (-лася): 20 жовтня 1888 р.

Прошовиці, Польща

Владислав, який народився в сім’ї католиків, навчався у варшавській школі, а диплом інженера-геодезиста отримав у Москві в 1914 році. Після участі у Першій світовій війні він командував кінно-артилерійським дивізіоном у Варшаві, працював у польському Військово-географічному інституті, де викладав топографію. Владислав одружився у 1925 році, а після звільнення з армії у 1929 році заснував геодезичну компанію.

1933-39: коли війна з Німеччиною стала неминучою влітку 1939 року, Владислав записався в добровольці, але йому відмовили через похилий вік. На початку вересня, коли Німеччина подолала польську оборону на заході, він утік, сподіваючись взяти участь в обороні східної Польщі. У середині вересня, за день до вторгнення в Польщу радянських військ, Владислав мав можливість покинути країну та виїхати до Великої Британії, але вирішив залишитися і боротися в рядах польського опору.

1940-42: Владислав став начальником штабу ТАП, однієї з груп польського підпілля. Влітку 1940 року його заарештували і відправили до Аушвіца. Бувши ув’язненим № 2759, він працював інженером-геодезистом у будівельному управлінні табору. Завдяки своїй роботі, він міг виходити за межі табору, що і використовував для контрабанди листів. До жовтня Владислав допоміг організувати військове підпілля. У листопаді 1941 року його звільнили на прохання колишнього колеги-німця, але відразу ж після цього знову заарештували і помістили у варшавську в’язницю Павіак.

28 травня 1942 року Владислава разом із ще 223 поляками вивезли до лісу поблизу Магдаленка і розстріляли з кулеметів. Їх поховали у братських могилах, а згодом перепоховали на місцевому кладовищі.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.