<p>نموداری با عنوان: " Die Nurnberger Gesetze". [قوانین <a href="/narrative/11475">نژادی نورنبرگ</a>]. این نمودار دارای ستون‌هایی‌ست که "Deutschbluetiger" [خون‌های آلمانی]، "Mischling 2. Grades" [دورگه‌ی درجه ۲]، "Mischling 1. Grades" [دورگه‌ی درجه ۱] و "Jude" [<a href="/narrative/4967">یهودی</a>] را توضیح می‌دهند.</p>

قوانین نژادی نورنبرگ

  • ​نقل قول
  • Share
  • چاپ
برچسب‌ها

نازی ها در گردهم آیی سالانه حزب خود که در سال 1935 در نورنبرگ برگزار شد، قوانین جدیدی اعلام کردند که در آن بسیاری از نظریه های نژادی غالب در ایدئولوژی نازی نهادینه شد. به موجب این قوانین، یهودیان آلمانی از تابعیت حکومت رایش محروم شدند و همچنین از ازدواج و برقراری روابط جنسی با افراد "آلمانی یا وابسته به این نژاد" منع شدند. احکام تکمیلی این قوانین، یهودیان را از داشتن حق رأی و بیشتر حقوق سیاسی محروم کرد.

در قوانینی که به قوانین نورنبرگ معروف شد، "یهودی" یک فرد دارای اعتقادات مذهبی خاص تعریف نمی شد. بلکه هر کس که سه یا چهار جد یهودی داشت، یهودی قلمداد می شد؛ بدون توجه به اینکه این فرد خود را یهودی معرفی می کرد یا خیر و یا به جامعه مذهبی یهودیان تعلق داشت یا خیر. بسیاری از آلمانی هایی که سالیان متمادی تکالیف دین یهود را بجا نیاورده بودند، خود را در چنگ حکومت ترس و وحشت نازی ها گرفتار یافتند. حتی افرادی که اجداد یهودی داشتند اما به مسیحیت گرویده بودند، به عنوان یهودی شناخته شدند.

برای دوره کوتاهی پس از نورنبرگ، یعنی چند هفته قبل و در طول بازی های المپیک 1936 که در برلین برگزار شد، رژیم نازی عملاً حملات ضدیهودی خود را تعدیل کرد و حتی برخی از تابلوهای "ورود یهودیان ممنوع است" را از مکان های عمومی جمع کرد. هیتلر نمی خواست که انتقادات بین المللی از دولت او موجب انتقال این بازی ها به کشوری دیگر شود و به این ترتیب ضربه ای سخت به اعتبار آلمان وارد آید.

پس از بازی های المپیک (که نازی ها اجازه شرکت ورزشکاران یهودی را در آن ندادند)، نازی ها مجدداً آزار و اذیت یهودیان آلمان را تشدید کردند. در سال های 1937 و 1938، دولت با ملزم کردن یهودیان به ثبت اموال خود و سپس "آریایی سازی" کسب و کار یهودیان، شروع به تضعیف مالی آنها کرد. این بدان معنا بود که کارگران و مدیران یهودی اخراج شدند و مالکیت بیشتر کسب و کار یهودیان به آلمانی های غیر یهودی واگذار شد که آنها را به قیمتی ارزان که از سوی نازی ها تعیین می شد، خریداری کردند. پزشکان یهودی از مداوای غیر یهودیان منع و وکلای یهودی از وکالت محروم شدند.

یهودیان مانند سایر مردم در آلمان، ملزم به همراه داشتن کارت شناسایی بودند، اما دولت علائم شناسایی ویژه ای به کارت های آنها افزود: حرف "J" (حرف نخست کلمه “Jude” به معنای یهودی) به رنگ قرمز روی کارت های یهودیان مهر شد و به آن دسته از یهودیانی که هویت "یهودی" آنها از روی نام کوچکشان مشخص نمی شد، یک اسم میانی جدید- "اسرائیل" برای مردان و "سارا" برای زنان- داده شد. این کارت ها به پلیس امکان می داد تا یهودیان را به آسانی شناسایی کند.

تاریخهای مهم

15 سپتامبر 1935
قوانین نورنبرگ وضع شد

نازی ها در گردهم آیی سالانه حزب خود، قوانین جدیدی اعلام کردند که به موجب آن تابعیت یهودیان در حکومت رایش لغو شد و یهودیان از ازدواج و برقراری روابط جنسی با افراد "آلمانی یا وابسته به این نژاد" منع شدند. این امر به "رسوایی نژادی" معروف و جرم کیفری شناخته شد. طبق قوانین نورنبرگ، "یهودی" کسی است که سه یا چهار پدربزرگ یا مادربزرگ یهودی داشته باشد. در نتیجه، نازی ها هزاران نفر از افرادی را که از یهودیت به مذهبی دیگر گرویده بودند نیز در زمره یهودیان قرار دادند؛ در میان این افراد حتی کشیش ها و راهبه های کلیسای کاتولیک و کشیشان پروتستانی دیده می شدند که پدربزرگ و مادربزرگشان یهودی بودند.

18 اکتبر 1935
شرایط جدیدی برای ازدواج وضع شد

"قانون محافظت از سلامت ارثی مردم آلمان"، همه زوج های مایل به ازدواج در آینده را ملزم به کسب گواهی تندرستی برای ازدواج از مسئولان بهداشت عمومی کرد. این گواهی برای افراد مبتلا به "بیماری های ارثی" و واگیردار و همچنین کسانی که تلاش می کردند بر خلاف قوانین نورنبرگ ازدواج کنند، صادر نمی شد.

14 نوامبر 1935
قوانین نورنبرگ به گروه های دیگر تعمیم یافت

در نخستین حکم الحاقی به قوانین نورنبرگ، منع ازدواج و روابط جنسی به کسانی که احتمال داشت فرزندان "به لحاظ نژادی مشکوک" به دنیا آورند نیز تعمیم یافت. یک هفته بعد، وزیر کشور این مصوبه را به معنای روابط اشخاص "آلمانی یا وابسته به این نژاد" با کولیان، سیاهپوستان یا فرزندان آنها تفسیر کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.