<p>ویترین یک فروشگاه متعلق به یهودیان که در کریستال ناخت ("شب شیشه های شکسته") خرد شده است. برلين، آلمان، 10 نوامبر 1938.</p>

"شب شیشه های شکسته"

  • ​نقل قول
  • Share
  • چاپ
برچسب‌ها

در شب نهم نوامبر 1938، اعمال خشونت آمیز علیه یهودیان در آلمان رایش آغاز شد. این خشونت در ظاهر بدون برنامه ریزی قبلی و به دلیل خشم آلمانی ها از ترور یکی از مقامات آلمانی به دست یک نوجوان یهودی در پاریس برانگیخته شده بود. اما در حقیقت، وزیر تبلیغات آلمان، یوزف گوبلز و دیگر نازی ها این پوگروم ها را به دقت سازماندهی کرده بودند. طی دو روز، بیش از 250 کنیسه سوزانده و بیش از 7000 محل کسب و کار یهودیان تخریب و غارت شد، دهها یهودی کشته شدند و گورستان ها، بیمارستان ها، مدارس و منازل یهودیان غارت شد؛ تمام این حوادث در حالی رخ داد که پلیس و گروه های آتش نشانی کنار ایستاده و تماشا می کردند. از آنجا که شیشه های شکسته شده ویترین فروشگاه ها در سطح خیابان ها پخش شده بود، این پوگروم ها به "کریستال ناخت" یا "شب شیشه های شکسته" معروف شد.

صبح روز بعد از پوگروم ها، 30000 مرد یهودی آلمانی به "جرم" یهودی بودن دستگیر و به اردوگاه های کار اجباری فرستاده شدند؛ صدها نفر از آنها در آنجا جان سپردند. تعدادی از زنان یهودی نیز دستگیر و به زندان های محلی فرستاده شدند. یهودیان اجازه نداشتند کار خود را از سر بگیرند، مگر اینکه مدیریت آن را به غیریهودیان بسپارند. برای یهودیان حکومت نظامی وضع شد که به موجب آن ساعات محدودی از روز می توانستند منازل خود را ترک کنند.

پس از "شب شیشه های شکسته"، زندگی برای کودکان و نوجوانان یهودی آلمانی و اتریشی به مراتب دشوارتر شد. آنها که قبلاً از ورود به موزه ها، زمین های بازی عمومی و استخرها منع شده بودند، پس از "شب شیشه های شکسته" از مدارس دولتی نیز اخراج شدند. نوجوانان یهودی آلمان را، همچون والدین خود، به دلایل نژادی کاملاً از دیگران تفکیک کردند. بسیاری از بزرگسالان یهودی از سر ناامیدی دست به خودکشی زدند. اکثر خانواده ها از فرط استیصال تلاش کردند تا کشور را ترک کنند.

تاریخهای مهم

28 اکتبر 1938
آلمان یهودیان لهستانی را اخراج کرد

آلمان حدود 17000 یهودی لهستانی را از کشور اخراج کرد و به اجبار آنها را به آن سوی مرز خود با لهستان فرستاد. لهستان به یهودیان اجازه ورود نداد. اکثر این اخراجیان در منطقه ای بی طرف بین آلمان و لهستان در نزدیکی شهر ازبوشین درمانده و سرگردان ماندند. والدین یک یهودی لهستانی 17 ساله ساکن پاریس فرانسه، به نام هرشل گرینشپان، در میان آنها بودند.

7 نوامبر 1938
دیپلمات آلمانی در پاریس مورد اصابت گلوله قرار گرفت

هرشل گرینشپان، یک یهودی لهستانی 17 ساله ساکن پاریس، به ارنست فوم رات، یکی از دیپلمات های وابسته به سفارت آلمان در پاریس شلیک کرد. گرینشپان ظاهراً از سر نومیدی به خاطر سرنوشت والدین خود که همراه دیگر یهودیان لهستانی اخراجی در منطقه ای بی طرف بین آلمان و لهستان گیر افتاده بودند، این اقدام را انجام داد. نازی ها از این تیراندازی در جهت دامن زدن به یهودستیزی استفاده کردند: به ادعای آنها، گرینشپان به تنهایی عمل نکرده بود، بلکه اقدام او بخشی از توطئه گسترده یهودیان علیه آلمان به شمار می رفت. فوم رات دو روز بعد جان سپرد.

9 نوامبر 1938
یوزف گوبلز خواستار اقدامات افراطی شد

وزیر تبلیغات آلمان، یوزف گوبلز سخنرانی یهودستیزانه پرشوری برای وفاداران حزب نازی در مونیخ ایراد کرد. اعضای حزب به منظور بزرگداشت کودتای ناموفق نازی ها در سال 1923 (نخستین تلاش آدولف هیتلر برای به دست گرفتن قدرت) گرد هم آمده بودند. پس از این سخنرانی، مقامات نازی به اعضای گارد ضربت (اس. آ) و سایر تشکل های حزبی دستور دادند به یهودیان حمله کرده و منازل، محل های کسب و کار و عبادتگاه های آنها را ویران کنند. خشونت علیه یهودیان تا صبح روز دهم نوامبر ادامه یافت و به نام کریستال ناخت یا "شب شیشه های شکسته" معروف شد. ده ها یهودی جان خود را از دست دادند و ده ها هزار تن از آنها دستگیر و به اردوگاه های کار اجباری فرستاده شدند.

12 نوامبر 1938
نازی ها جامعه یهودی را جریمه کردند

دولت نازی جریمه ای به مبلغ یک میلیارد رایش مارک (400000000 دلار) را بر جامعه یهودیان آلمان تحمیل کرد. به یهودیان دستور داده شد که پس از پوگروم، پاکسازی و تعمیرات لازم را انجام دهند. علاوه بر این، آنها از دریافت بیمه خسارت محروم شدند، و حکومت مبالغی که بیمه گران به صاحبان یهودی اموال بدهکار بودند، مصادره کرد. در پی این پوگروم، یهودیان به صورت سازمان یافته از تمام عرصه های زندگی اجتماعی در آلمان محروم شدند.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.