تاریخ شفاهی

فرانتس وولفارت از محاکمه و محکومیت پدرش می‌گوید

فرانتس و خانواده اش از اعضای فرقه مذهبی شاهدان یهوه بودند. آلمان در سال 1938 اتریش را ضمیمه خود کرد. بعد از شروع جنگ جهانی دوم، پدر فرانتس اعدام شد، چرا که به عنوان یکی از اعضای شاهدان یهوه با جنگ مخالف بود. در سال 1940، فرانتس از شرکت در آموزش نظامی و ادای احترام به پرچم نازی سر باز زد. او زندانی شد، در گراتس توسط گشتاپو (پلیس مخفی دولت آلمان) مورد بازجویی قرار گرفت و به پنج سال اعمال شاقه در اردوگاهی در آلمان محکوم شد. نیروهای ایالات متحده فرانتس را در سال 1945 آزاد کردند.

نسخه كامل

بله، اولین مسئله این بود که آنها در سال 1939- پیش از آغاز جنگ لهستان- پدرم را برای نام نویسی فرا خوانده بودند. و... در آن کمیسیون آنها گفتند که مشخص است که پدرم- تا حدی به دلیل حضور در جنگ جهانی اول- معلول است. او به شدت از آرتروز رنج می برد و همه دندان هایش را درست در آن زمان از دست داده بود. و سپس آنها گفته بودند که او را باید به حال خود رها کرد و برگرداند، چون به اندازه کافی در جنگ جهانی اول آسیب دیده بود. اما چند افسر آلمانی از او سؤالاتی پرسیدند. و پدرم گفته بود که به عنوان یکی از اعضای فرقه شاهدان یهوه، انجام هر کار مربوط به جنگ را خلاف وجدانش می داند. و به رغم اینکه او واجد شرایط خدمت سربازی نبود، او را در آنجا نگه داشتند. و او را به... زندان نظامی منتقل کردند. و در آنجا مجبور شد سه ماه منتظر بماند تا از زندان نظامی وین به برلین منتقل شود. و در آنجا در دادگاه جنگی محاکمه شد و همراه با 28 نفر دیگر از اعضای فرقه شاهدان یهوه به مرگ محکوم شد.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
​مشاهده‌ی ​منابع آرشیو

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.