تاریخ شفاهی

گردا هاس از دیدار مجدد پدرش در ایالات متحده می‌گوید

گردا در خانواده‌ای مذهبی در شهر کوچک آنشباخ در آلمان بزرگ شده بود. پدرش در آنجا یک قصاب یهودی بود. او تا سال ۱۹۳۶ به مدرسه‌های آلمانی می‌رفت و بعد از آن برای شرکت در مدارس یهودی، به برلن نقل مکان کرد. او پس از رویداد کریستال‌ناخ (شب شیشه‌های شکسته) در نوامبر ۱۹۳۸ به زادگاه خود بازگشت. سپس به خانواده او دستور داده شد که به مونیخ نقل مکان کنند. در جولای ۱۹۳۹ پدرش کشور را به مقصد انگلیس و سپس ایالات متحده ترک کرد. پدرش قادر نبود برای انتقال بقیه اعضای خانواده کاری انجام دهد. گردا در سال ۱۹۳۹، برای تحصیل در رشته‌ی پرستاری به برلن رفت و آنجا به مدت دوسال در یک بیمارستان یهودی مشغول به کار شد. مادرش به ریگا، پایتخت لتونی تبعید شد. خواهرش که او نیز یک پرستار بود به آشویتس منتقل شد. هیچ یک از آندو در جنگ زنده نماندند. در سال ۱۹۴۳، گردا به گتوی ترزین‌اشتات فرستاده شد و در آنجا به عنوان پرستار به کار ادامه داد. او در فوریه ۱۹۴۵ به هلند رفت و سپس در آوریل ۱۹۴۶ در ایالات متحده به پدرش ملحق شد.

نسخه كامل

اجازه بدهید ببینم، او در سال ۳۹ ما را ترک کرد و من او را دوباره در سال ۴۰...۴۶... در آوریل سال ۴۶ دوباره دیدم. خیلی عجیب بود. من با قایق آمدم و رسیدم ... فکر می‌کنم هنگام عید پسح (فطیر) بود- هنگام تعطیلات عید پسح رسیدم. پدرم هنوز خیلی مذهبی بود. او به دنبال من به بوستن آمد. من وارد بندر بوستن شدم اما او نتوانسته بود برای بردن من به قایق بیاید و شخص دیگری را فرستاده بود. او من را به آپارتمانی که او در آن اقامت داشت برد و من مجدداً پدرم را دیدم. فکر می‌کردم پیرمردی را خواهم دید، چون بلاهای زیادی سرم آمده بود. ملاحظه می‌کنید، شش سال آزگار از زندگی من گذشته بود و از نظر من مثل این بود که صد سال طول کشیده است. فکر می‌کردم که با پیرمردی شکسته، پر از غم و اندوه و آکنده از ندامت روبرو می‌شوم. اما اینطور نبود. مردی جوان، زیبا، با موهای مشکی و قامتی کشیده در اوایل ۵۰ سالگی‌ با من رو به رو شد. من... باید تصویر ذهنی خود را با آنچه در واقعیت می‌دیدم وفق می‌دادم و این به زمان نیاز داشت.... مدتی طول کشید تا من و او توانستیم در کنار یکدیگر احساس آرامش کنیم. من... من باید این را می‌پذیرفتم. باید می‌پذیرفتم.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
​مشاهده‌ی ​منابع آرشیو

این صفحه به زبان های دیگر نیز در دسترس است:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.