Tanikliklar

Gerda Haas

Gerda babasının kasaplık yaptığı küçük bir kasaba olan Almanya, Ansbach'da dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1936'ya kadar Alman okullarına giden Gerda, daha sonra Yahudilerin gittiği okula devam etmek için Berlin'e geçti. Kasım 1938'deki Kristal Gece pogromundan sonra doğduğu kasabaya geri döndü. Ailesine Münih'e taşınma emri verildi ve Temmuz 1939'da babası İngiltere ve oradan Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmek için yola çıktı. Ailenin kendisiyle gitmesini sağlayacak düzenlemeleri yapamadı. Gerda 1939'da hemşirelik okumak için Berlin'e taşındı. İki yıl boyunca Berlin'de Yahudi hastanesinde çalıştı. Annesi Letonya, Riga'ya, hemşire kız kardeşi Auschwitz'e gönderildi. İkisi de savaştan sağ çıkamadı. Gerda 1943'te hemşireliğe devam ettiği Theresienstadt gettosuna gönderildi. Şubat 1945'te İsviçre'ye giden bir trene bindi ve Nisan 1946'da Amerika Birleşik Devletleri'nde babasıyla tekrar bir araya geldi.

Deşifre Edilmiş Metin

Bir düşünelim bakalım, babam 39'da ayrıldı ve 40'ta tekrar gördüm… 46 Nisan'ında tekrar gördüm. Çok garipti. Tekneyle geldim. Pesach Bayramı sırasındaydı sanırım. Babam da hala çok dindardı. Beni almak için Boston'a geldi. Boston Limanı'na vardım. Tekneye kendisi gelemedi. Beni almak için başkasını göndermişti. Gelen kişi beni babamın kaldığı daireye götürdü ve onu bir daha gördüm. Yaşadığı onca şeyden sonra karşımda yaşlı bir adam bulacağımı düşünüyordum. Altı ömür yaşadım, bana yüzlerce yıl gibi geldi. Karşımda acı, kederli ve pişmanlık dolu yaşlı bir adam bulacağımı düşünmüştüm. Ancak öyle değildi. Genç, yakışıklı, koyu renk saçlı, 50 yaşının zirvesinde dimdik bir adam selamladı beni. İç ve dış görüşümü, gerçekte gördüklerimi ayarlamam gerekti. Biraz zaman aldı. İkimizin de rahat hissetmesi biraz zaman aldı. Bunu kabul ediyorum. Bunu kabul ediyorum.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.