Forced labor at a Siemens factory

A gazdasági elit szerepe

A zsidók és más csoportok üldözése nem Hitler és más náci fanatikusok intézkedéseinek eredménye. A náci vezetőknek szükségük volt a különböző területeken dolgozó szakemberek aktív segítségére és együttműködésére, akik sok esetben nem voltak meggyőződéses nácik. A szakemberek között gazdasági vezetők is voltak.

A nyereségre és különösen a vállalkozásuk fennmaradására összpontosító cégvezetők bűnrészesek voltak a zsidóüldözésben, aktívan segítve vagy eltűrve a zsidó igazgatók és alkalmazottak elbocsátását és a zsidó tulajdonú vállalkozások „árjásítását”, valamint rabosított munkaerő kihasználását a háború alatt.

Shortly after the German annexation of Austria, Nazi Storm Troopers stand guard outside a Jewish-owned business.

Ausztria német annektálás után nem sokkal náci rohamosztagosok állnak őrt egy zsidó tulajdonú üzlet előtt. Az ablakra festett firkán a következő szöveg olvasható: „Te zsidó disznó, rohadjon le a kezed!” Bécs, Ausztria, 1938. március.

Forrás:
  • US Holocaust Memorial Museum, courtesy of Hans Marsalek

A bankok, biztosítótársaságok és más kereskedelmi és ipari vállalatok vezetői részt vettek a zsidóüldözésben. Sokan közülük szerepet játszottak a német gazdaság „árjásításában”, a zsidó vagyonok kisajátításában és a háború alatti kényszermunka bevezetésében.

A nagy német bankok és vállalatok eleinte egyes esetekben ellenálltak az „árjásításnak”, gyakran önös érdekből, többek között azért, hogy megtartsák jól képzett munkatársaikat. 1937-re azonban a legtöbb vállalat eleget tett a zsidó vezetők, igazgatósági tagok és alkalmazottak elbocsátását előíró törvénynek. Egyes nagy bankok és cégek a zsidó vezetők egy részét külföldi kirendeltségekbe helyezték át. A nagybankok részt vettek a nagyobb zsidó vállalatok, illetve import-export cégek „árjásításában”, és ők bonyolították le a tulajdonátruházásokat is.

Bizonyos mozgástér meglétére utal azonban, hogy nem minden bank viselkedett gátlástalanul. A bankok attól tartottak, hogy az „árjásított” bankok és más vállalkozások gyenge kezekbe kerülhetnek, ezért nem mindig a legalacsonyabb ajánlatot tevőnek adták át az ingatlanokat, aminek eredményeként egyes zsidó tulajdonosok méltányosabb kártérítést kaptak. Mindenesetre a minél nagyobb nyereségre való törekvés, egy bank vagy vállalkozás hosszú távú fennmaradása gyakran fontosabb motiváció volt, mint a zsidókkal szembeni előítéletesség, amely sok német üzletemberre jellemző volt.

A háború alatt egyes magántulajdonban lévő vállalatok a kényszermunka igénybevételével maguk is a holokauszt bűnrészeseivé váltak. Mintegy félmillió zsidó vesztette életét kényszermunkásként. Az egyik legnagyobb német vállalat, az I.G. Farben egy Auschwitz melletti szintetikus üzemanyag- és gumigyárat üzemeltetett, amely mintegy harmincötezer foglyot foglalkoztatott. Közülük legalább huszonhétezren haltak meg a zord körülmények miatt, többségükben zsidók. A Hugo Scheider cég kényszermunkásokat alkalmazott egy lőszergyárban a megszállt Lengyelországban; a Skarzysko-Kamienna üzemben dolgozó huszonötezer zsidó csaknem négyötöde halt meg az egészségtelen munkakörülmények miatt.

Más német cégek is gyártottak a tömeggyilkosságok során használt termékeket, például a Degussa állította elő a Zyklon B növényvédő szert, a Topf & Sőhne gyártotta a krematóriumi kemencéket. A háború után e vállalatok vezetői megpróbáltak elhatárolódni a bűncselekményektől, azt állítva, hogy nem tudtak termékeik felhasználásáról.

Zyklon B pellets found at the liberation of the Majdanek camp.

A majdaneki tábor felszabadításakor talált Zyklon-B szemcsék. Lengyelország, 1944. július után.

Forrás:
  • Instytut Pamieci Narodowej

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Fogalomtár