Beginning of the burning of the village of Um Zeifa in Darfur after the Janjaweed looted and attacked.

Mi a genocídium avagy népirtás?

A genocídium avagy népirtás a nemzetközi jog által számontartott bűncselekménytípus. A kifejezésnek konkrét jogi definíciója van. Olyan cselekményekre utal, amelyeket azzal a szándékkal követtek el, hogy teljesen vagy részlegesen kiirtsanak valamely nemzeti, etnikai, faji vagy vallási csoportot 

A legfontosabb tények

  • 1

    A genocídium kifejezést Raphael Lemkin lengyel zsidó ügyvéd alkotta meg, hogy leírja a huszadik század első felének eseményeit, amelyek során teljes nemzeti vagy etnikai csoportokat akartak megsemmisíteni – ilyen esemény volt a holokauszt is.

  • 2

    A Nemzetközi Katonai Törvényszék (1945–1946) főügyészei a népirtás fogalmát alkalmazták a náci vezetők elleni vádiratban. Ugyanakkor a népirtást csak 1948-ban ismerte el hivatalosan bűntettként a nemzetközi jog.

  • 3

    1948 óta gyakran alkalmazták a népirtás kifejezést, ám a jogi értelemben vett népirtás bűntettét – beleértve egy csoport kiirtásának szándékát – ritkábban követik el más súlyos bűnökhöz képest, mint amilyen az emberiesség elleni vagy a háborús bűncselekmény.

A népirtás jogi fogalma olyan tettekre utal, melyeket egy bizonyos nemzeti, etnikai, faji vagy vallási csoport teljes vagy részleges kiirtása szándékával követnek el. A népirtás bűntettének megelőzéséről és megbüntetéséről szóló egyezmény (1948) a népirtást nemzetközi bűncselekményként ismerte el. A népirtásnak minősülő cselekmények öt kategóriába sorolhatók:

  • a csoport tagjainak meggyilkolása;
  • súlyos testi vagy lelki sérülés előidézése a csoport tagjainál;
  • szándékoltan olyan életkörülmények előidézése, amelyek célja a csoport teljes vagy részleges fizikai megsemmisítése;
  • a csoporton belüli születések meggátolását célzó intézkedések bevezetése;
  • a csoport gyermekeinek más csoportba való erőszakos áthelyezése.

A fogalom gyakori alkalmazása ellenére népirtást ritkábban követnek el olyan nemzetközi bűnökhöz képest, amelyeket nem egy csoport megsemmisítésének szándéka határoz meg – mint például az emberiesség elleni vagy a háborús bűntettek (ezekről bővebben angolul lásd itt).

A „népirtás” szó eredete

A genocídium (avagy népirtás) fogalma nem létezett a II. világháború előtt. A kifejezést Raphael Lemkin (1900–1959) lengyel zsidó ügyvéd alkotta meg 1942-ben, és nyomtatásban először az 1944-ben megjelent, Axis Rule in Occupied Europe (Tengelyuralom a megszállt Európában) című könyvében használta. Könyvében Lemkin a nácik politikai programját elemezte, melynek célja a rendszerszintű üldözés és tömeggyilkosság volt a második világháború idején. Az elemzés kitért az európai zsidóság elpusztítására, melyet ma holokausztnak nevezünk. Lemkin a görög „faj” vagy „törzs” jelentésű geno- előtag, valamint az ölésre utaló latin -cide utótag összeillesztésével alkotta meg a „genocídium” szót. A fogalmat a következőképpen definiálta: „különböző cselekedetek összehangolt terve, mely egyes népcsoportok alapvető létfeltételeinek elpusztítására irányul azzal a céllal, hogy e népcsoportokat megsemmisítsék”.

A népirtás fogalmának korai használata a Nemzetközi Katonai Törvényszéken

1945-ben ülésezett a Nemzetközi Katonai Törvényszék Nürnbergben, Németországban. A perben huszonnégy magas rangú náci tisztet vádoltak emberiesség elleni, háborús bűnökkel (ezekről bővebben angolul lásd itt) és más bűncselekményekkel, a Nürnbergi Charta meghatározása alapján.

A genocídium fogalma a vádiratban a holokauszt során elkövetett bűnök leírására szolgált. Ekkor azonban még nem volt jogi terminus.

A népirtás mint nemzetközi bűncselekmény

A holokauszt után a népirtás fogalma jogi értelemben már egy meghatározott nemzetközi bűncselekményre utalt.

1948. december 9-én az Egyesült Nemzetek Szervezete elfogadta a népirtás bűntettének megelőzéséről és megbüntetéséről szóló egyezményt. Az egyezmény elfogadása nagy mértékben Raphael Lemkin fáradhatatlan erőfeszítéseinek volt köszönhető. Az 1950-es évek végéig több mint hatvanöt ENSZ-tagállam írta alá az egyezményt. 2022 áprilisáig pedig már százötvenhárom állam ratifikálta az egyezményt (vagyis elfogadta a feltételeit). 

Az egyezmény a népirtást nemzetközi bűncselekményként határozza meg. A népirtás megelőzése és megbüntetése minden államra nézve kötelező, azokra is, amelyek nem ratifikálták az egyezményt. A népirtás bűntettének megelőzése és megbüntetése továbbra is kihívás marad, amelyekkel államoknak, intézményeknek és egyéneknek kell szembenézniük.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Fogalomtár