Fritz Alexander Rosenberg

Fritz Alexander Rosenberg

Doğum: 18 Şubat 1881

Göttingen, Almanya

Fritz, Rosenberg sülalesinin 1600'lerden beri hayatlarını sürdürdüğü Goettingen üniversitesinde Yahudi bir ailenin üç erkek çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Babasının çamaşır fabrikası vardı. Fritz fabrikada tezgahtar olarak çalıştı ve daha sonra kardeşleriyle birlikte işi devraldı. 1913'te Fritz Else Herz ile evlendi. 1920'lerin başlarında iki erkek ve bir de kız çocukları oldu.

1933–1939: 1933'te Naziler Almanya'da iktidara geldi. Bir sonra ise Rosenberg ailesinin fabrikasına el koyuldu ve üç Nazi subayı evlerine geldi. Subaylardan biri silahını masanın üzerine koyarak Fritz'e bir hafta içinde gitmezlerse kendilerinin ve mobilyalarının fabrikadan atılacağını söyledi. Bir ay içinde aile Hamburg'a taşındı. Fritz'in dayısının desteği sayesinde, aile 1939 sonbaharında savaş patlak verene kadar Hamburg'da kaldı.

1940–1943: Kasım 1941'de Fritz ve ailesi Hamburg'daki 1.000 kadar Yahudi ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ndeki Minsk gettosuna sürgüne gönderildi. Kampa gelmelerinin ardından SS subayları tarafından kırmızı tuğlalı bir binaya yönlendirilen aile etrafa saçılmış cesetleri gördü. Hamburg sürgünü başlamadan önce cesetlerin binadan sürüklenerek çıkarılması, duvarlardan kanın temizlenmesi gerekiyordu. Masaların üzerinde yarısı yenilmiş yemekler hâlâ duruyordu. Esirlere yeni gelenlere yer açılması için binlerce Sovyet Yahudi'nin öldürüldüğü söylendi.

Kasım 1943'te Minsk gettosu tasfiye edildi. Fritz'den bir daha haber alınamadı. Oğlu Heinz Eylül'de sürgüne gönderildi ve aile üyeleri arasında savaştan sağ kalan tek kişiydi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.