Hela Los

Hela Los

Doğum: 26 Haziran 1923

Varşova, Polonya

Ailedeki 9 çocuktan biri olan Hela, Polonya'nın başkenti Varşova'da büyüdü. Babası, Marszalkowska Sokağı'nda sanat eserleri ve antika eşyalar satan bir dükkân işletiyordu. Los ailesi, her sene yaz tatilinin başlangıcından sonbahardaki Yahudi bayramlarına kadar Varşova'ya kısa bir mesafe uzaklıkta olan Miedzeszyn kasabasında tatil yapıyordu.

1933–39: 28 Eylül 1939'da Almanlar Varşova'ya girdiğinde biz hâlâ tatildeydik. İmkân bulur bulmaz yürüyerek Varşova'ya döndük ve evimizin bir bölümünün yıkılmış olduğunu gördük. Aynı yılın kış aylarında Almanlar, Yahudilerin sahibi olduğu işletmelere el koydular. Babam bu yüzden dükkânı, burada çalışmakta olan ve daha sonra dükkândaki satışlardan elde edilen geliri bize ulaştıran Hıristiyan bir piyano akortçusu adına kaydetti.

1940–45: 1941 yılında Almanlar, Varşova'daki Yahudileri bir gettoya topladılar. Gettodaki Toebbens fabrikasında Nazi üniforması dikiyordum fakat diğer yedi kardeşim benim kadar şanslı değillerdi. Onlar "vasıfsız işçi" oldukları için buradan gönderildiler. 1943 yılında bir ayaklanmanın gerçekleşeceğini duyduktan sonra annem, babam ve erkek kardeşimle beraber çatıda saklanarak bekledik. Almanlar, bodrumdaki sığınaklara el bombaları attılar. Birkaç gün sonra burada çıkan yangından dolayı aşağıya inmemiz çok zor olmuştu. Biz zamanında kaçabilmiştik fakat diğerleri uzun süre bekledikleri için çatıdan aşağıya atlamaları gerekiyordu. Atlayanların çoğunun ayakları kırıldı.

Birkaç gün sonra Hela ve ailesi, zorunlu çalışma kamplarından birine gönderildi. 1945'te Bergen-Belsen'de özgürlüğüne kavuşan Hela, 1947'de annesi ve erkek kardeşiyle birlikte Filistin'e göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.