Moise Gani

Moise Gani

Doğum: 1913

Preveze, Yunanistan

Moise’nin ailesi, 1.100 yıldır Yunan şehirlerinde ve Balkanlar’da yaşayan bir grup olan Romanyot Yahudisiydi. Aile, 1920’lerin başında İtalya’ya taşındı ve babası orada iş bulmaya çalıştı. Moise, okula başladı ve ailesi iki yıl sonra Yunanistan’a dönünce okulu bitirmek için İtalya’da kaldı. Moise, 17 yaşında Preveze’ye döndüğünde Yunancayı unutmuştu.

1933–39: Moise, Preveze’deki yerel bir elektrik şirketinde muhasebeci ve idareci olarak çalıştı ve anne babasıyla birlikte yaşadı. Moise, arkadaşlarıyla İyonya Denizi kıyısında piknik yapmayı çok severdi. Bazen küçük erkek ve kız kardeşlerini de çağırırdı.

1940–44: Almanlar 1941’de Yunanistan’ı işgal etti ve 1943 sonbaharında Preveze’nin bulunduğu bölgeye egemen oldu. Mart 1944'te Prevezeli Yahudiler, Auschwitz'e sürüldü. Moise, orada cesetleri krematoryuma taşıyan bir çalışma birimi olan Sonderkommando’nun elemanı olarak Birkenau’ya tayin edildi. 7 Ekim 1944’te 5 numaralı krematoryumda çalışan Sonderkommando işçileri bir kâhyayı öldürerek isyan çıkardı ve SS muhafızlarını etkisiz hâle getirip krematoryumu havaya uçurdu. Çok geçmeden, aralarında Moise’in bulunduğu diğer Sonderkommando işçileri de isyana katıldı.

Moise, Ekim 1944’te Birkenau’da öldürüldü. 31 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.