موییز گانی Moise Gani

موییز گانی Moise Gani

تاریخ تولد: 1913

پِرِوِزا, Preveza یونان

خانواده‌ی موییز از یهودی‌های رومانیوت بودند که حدود ۱۱۰۰ سال در شهرهای یونان و بالکان زندگی می‌کردند. در اوایل ۱۹۲۰، خانواده‌ی موییز به ایتالیا نقل مکان کردند به این امید که پدر او کاری بیابد. موییز به مدرسه رفت و زمانی که پس از دو سال خانواده‌ی او به یونان بازگشتند، او در ایتالیا ماند تا مدرسه‌اش را تمام کند. در ۱۷ سالگی، زمانی که موییز به پرویزا برگشت، یونان را فراموش کرده بود.

۱۹۳۳-۳۹: موییز به عنوان حسابدار و سرپرست اداره‌ی برق محلی در پرویزا کار و با والدینش زندگی کرد. موییز به گردش علاقه داشت و با دوستانش به سواحل دریای یونان می‌رفت. گاهی اوقات او از خواهرها و برادرهای کوچکش نیز دعوت می‌کرد که آنها را همراهی کنند.

۱۹۴۰-۴۴: آلمانی‌ها در ۱۹۴۱ به یونان حمله کردند و در پاییز ۱۹۴۳ منطقه‌ای که پرویزا در آن بود را اشغال کردند. در مارس ۱۹۴۴، یهودی‌های پرویزا به آشوویتس تبعید شدند. در آنجا موییز به عنوان عضوی از کماندو‌های ویژه (Sonderkommando) در بیرکناو به کار گرفته شد و کار این واحد این بود که جسدها را به کوره‌ی جسدسوزی ببرند. کماندو‌های ویژه، در ۷ اکتبر سال ۱۹۴۴ در کوره‌ی آدمسوزی چهارم شورش کردند، محافظان اس‌اس را خلع سلاح کرده و کوره آدمسوزی را منفجر کردند. بقیه‌ی کماندو‌ها از جمله موبیز به زودی به این شورش ملحق شدند.

موییز در اکتبر ۱۹۴۴ در بیرکناو کشته شد. او ۳۱ سال داشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.