Nanny Gottschalk Lewin

Nanny Gottschalk Lewin

Doğum: March 13, 1888

Schlawe, Almanya

Nanny, Yahudi bir ailenin dört çocuğunun en büyüğü olarak, Almanya'nın kuzeyinde, babasının hububat değirmenine sahip olduğu küçük Schlawe kasabasında dünyaya geldi. Nanny'e İbranice Nocha ismi verildi. Çocukluğunu değirmenin yakındaki bağlarla ve büyük bir bahçeyle çevrili evlerinde geçirdi. 1911'de Nanny Arthur Lewin'le evlendi. Ludwig ve Ursula isimli çocuklarını büyüttüler.

1933–1939: Dul annemle birlikte Berlin'e taşındım. Schlawe'deki giderek artan antisemitizmden korktuk ve Yahudiler olarak büyük bir şekilde daha az dikkat çekeceğimizi düşündük. Artık kendisi de Protestan kız kardeşimin Kathe'nin Protestan eşiyle birlikte yaşadığı evin alt katında oturuyorduk. Taşınmamızdan kısa bir süre sonra, Almanlar Yahudilerin halka açık yerlerde gezmesine sınırlama getirdi. Apartmanın dışında kendimizi güvende hissetmiyorduk artık.

1940–1944: Annemle birlikte Bohemya'daki Theresienstadt gettosuna gönderildik. Bize pis, kalabalık ve bitlerle dolu bir evin ikinci katında bir oda verildi. Ocağı ancak talaşla yakabiliyorduk. 56 yaşında olmama karşın, odadaki en genç kişi ben olduğum için talaş çuvallarını sırtımda taşıyordum. Her geçen gün biraz daha zayıflamakla birlikte, artık işitme zorluğu çekiyor ve yürümek için desteğe ihtiyaç duyuyordum. Bu sabah başka bir kampa gönderilecekler listesinde yer aldığımı öğrendim. Gitmek istemiyordum. Ama seçeneğim yoktu.

15 Mayıs 1944'te Nanny Auschwitz'e götürüldü. Kampa gelir gelmez gaz odasında zehirlenerek öldürüldü. 56 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.