Tanikliklar

Lilly Appelbaum Malnik

Almanya Belçika'yı Mayıs 1940'da işgal etti. Almanların annesini, kız ve erkek kardeşini tutuklamasının ardından, Lily saklanmaya başladı. Arkadaşlarının ve ailesinin yardımıyla, Lily iki yıl boyunca Yahudi kimliğini gizledi. Ancak 1944'te bazı Belçikalılar Lily'i ele verdiği için, Lily Mechelen kampı yoluyla Auschwitz-Birkenau'ya gönderildi. Auschwitz'den başlayan ölüm yürüyüşünden sonra, Lily İngiliz Kuvvetler tarafından Bergen-Belsen'de serbest bırakıldı.

Deşifre Edilmiş Metin

“Şu andan itibaren isminize cevap vermeyeceksiniz. Artık isminiz numaranız” dediler. Hissettiğim delilik, hayal kırıklığı, cesaretsizlikten sonra, kendimi artık insan gibi hissetmiyordum. Saçlarımızı kazıdılar. Çok utandım. Üstümüzü çıkarıp duş almamızı söylediler. Kendimizi hayvan gibi hissettiriyorlardı. Erkekler etrafta geziniyor, gülüyor, bize bakıyorlardı. O zamana kadar erkek karşısına çıkmamış o yaştaki kızı alıp erkeklerin önünde çırılçıplak bekletiyorlardı. Yer yarılsa da içine girsem diye düşündüm.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.