Portrait of Władysław Bartoszewski
Подробиці
Фото

Портрет співзасновника Жеґоти Владислава Бартошевського

Портрет Владислава Бартошевського, Польща, дата невідома. 

Владислав Бартошевський (1922–2015) був співзасновником і членом Ради допомоги євреям (під кодовою назвою «Жеґота»). Жеґота була підпільною організацією порятунку поляків і євреїв в окупованій Німеччиною Польщі. За підтримки польського уряду у вигнанні, Жеґота координувала зусилля з порятунку євреїв від нацистських переслідувань і вбивств. Вона діяла з 1942 по 1945 рік.

Після початку Другої світової війни у вересні 1939 року Владислав Бартошевський працював прибиральником у польській клініці Червоного Хреста. Восени 1940 року Бартошевський потрапив у хвилю свавільних арештів у Варшаві і нацистська німецька влада відправила його в концтабір Аушвіц. Він був звільнений у 1941 році завдяки зусиллям Червоного Хреста. До кінця війни Бартошевський активно чинив опір нацистам, займаючись підпільною роботою. Він був членом різних підпільних організацій, включаючи Тимчасовий комітет допомоги євреям (попередник Жеґоти).

Наприкінці 1942 року, коли була створена Жеґота, Бартошевський став відповідальним за підпільну діяльність, таку як надання підроблених документів або медичної допомоги євреям, якими опікувалася Жеґота. Бартошевський також склав звіти, що описували тяжке становище євреїв в окупованій німцями Польщі. Починаючи з 1943 року, він почав працювати заступником директора єврейського департаменту урядової делегації в Польщі (Delegatura). Це був офіс зв’язку між Жеґотою і польським урядом у вигнанні. 

Владислав Бартошевський пережив війну і став істориком та політиком. У 1963 році Бартошевського запросили посадити оливкове дерево в Яд Вашем для вшанування Жеґоти. Через два роки, в 1965-му, Яд Вашем визнав Бартошевського Праведником народів світу.


Ключові слова


Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.