Portrait of Władysław Bartoszewski
جزئیات
عکس ها

تصویر ولادیسلاو بارتوشفسکی، بنیانگذار زیگوتا

تصویر ولادیسلاو بارتوشفسکی، لهستان، تاریخ نامعلوم. 

ولادیسلاو بارتوشفسکی (۲۰۱۵-۱۹۲۲) یکی از بنیانگذاران و عضو شورای کمک به یهودیان (با نام رمز "زیگوتا") بود. زیگوتا یک سازمان نجات مخفی، متشکل از لهستانی‌ها و یهودیان در لهستان تحت اشغال آلمان بود. این شورا با حمایت دولت در تبعید لهستان، اقداماتی را برای نجات یهودیان  از آزار و اذیت و قتل توسط نازی‌ها هماهنگ می‌کرد. این سازمان از سال ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵ فعالیت می‌کرد.

پس از شروع جنگ جهانی دوم در سپتامبر ۱۹۳۹، ولادیسلاو بارتوشفسکی به‌عنوان سرایدار در یک کلینیک صلیب سرخ لهستان مشغول به کار شد. در پاییز ۱۹۴۰، بارتوشفسکی در یک موج دستگیری خودسرانه در ورشو گرفتار شد و توسط مقامات آلمان نازی به اردوگاه کار اجباری آشویتس فرستاده شد. او در سال ۱۹۴۱ با تلاش صلیب سرخ آزاد گشت. تا پایان جنگ، بارتوشفسکی فعالانه در جنبش‌های مقاومت علیه نازی‌ها فعالیت کرد. او عضو سازمان‌های مختلف زیرزمینی، از جمله کمیته‌ی موقت کمک به یهودیان (پیشگام زیگوتا) بود.

بارتوشفسکی یکی از موسسان زیگوتا در اواخر سال ۱۹۴۲ بود. به عنوان یکی از اعضا، وی مسئول فعالیت‌هایی مانند ارائه مدارک جعلی یا کمک‌های پزشکی به یهودیان شد. بارتوشفسکی همچنین گزارش‌هایی را جمع آوری کرد که وضعیت اسفبار یهودیان در لهستان تحت اشغال آلمان را توصیف می‌کرد.در سال ۱۹۴۳، او به‌عنوان معاون مدیر اداره‌ی یهودیان هیئت دولت برای لهستان (Delegatura)  آغاز به کار کرد. این یک دفتر ارتباطی بین زیگوتا و دولت لهستان در تبعید بود. 

ولادیسلاو بارتوشفسکی از جنگ جان سالم به در برد و تاریخ‌دان و سیاستمدار شد. در سال ۱۹۶۳، از بارتوشفسکی دعوت شد تا یک درخت زیتون در موزه‌ی یَد وشِم به افتخار زیگوتا بکارد. دو سال بعد، در سال ۱۹۶۵، یَد وشِم، بارتوشفسکی را به‌عنوان «درستکار در میان ملل» به رسمیت شناخت. 


برچسب‌ها


Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.