A section of the Dachau concentration camp.

Dachau

1933 és 1945 között a náci Németország és szövetségesei több mint negyvennégyezer tábort és egyéb fogvatartási helyet (köztük gettókat) hoztak létre. Az elkövetők ezeket a helyszíneket különböző célokra használták. E célok közé tartozott a kényszermunka, az „állam ellenségének” tekintett emberek fogva tartása és a tömeggyilkosság. Emberek milliói szenvedtek, haltak meg, váltak gyilkosság áldozatává a lágerekben. Ilyen helyszín volt Dachau, a leghosszabb ideig működő tábor.

A legfontosabb tények

  • 1

    Dachaut 1933 márciusában hozták létre. Ez volt a náci kormány által létrehozott első koncentrációs tábor.

  • 2

    Dachau minden későbbi koncentrációs tábor mintájává vált. Itt képezték ki az SS koncentrációs tábori őrségét.

  • 3

    1933 és 1945 között a Dachauban bebörtönzött foglyok száma meghaladta a kétszázezret. Közülük a kutatók szerint legalább negyvenezren haltak meg.

A dachaui tábor létrehozása

A dachaui koncentrációs tábort 1933 márciusában alakították ki. Dachau volt a nemzetiszocialista (náci) kormány által létrehozott első koncentrációs tábor. Heinrich Himmler München rendőrfőnökeként hivatalosan úgy jellemezte a tábort, mint „a politikai foglyok első koncentrációs táborát”.

A tábor egy elhagyott lőszergyár területén helyezkedett el, közel el Dachau városának észak-keleti részéhez. A város Dél-Németországban található, mintegy 16 km-re északnyugatra Münchentől. 1933. március 22-én érkeztek meg az első fogolyszállítmányok a táborba.

Foglyok a tábor első éveiben

Az első évben a tábor kapacitása ötezer fogolyra terjedt ki. Eleinte leginkább német kommunistákat, szociáldemokratákat, szakszervezeti vezetőket és a náci rezsim egyéb politikai opponenseit zárták a táborba. Idővel más csoportokat is internáltak Dachauba, például Jehova tanúit, romákat, homoszexuálisokat, valamint „aszociálisokat” és visszaeső bűnözőket is. Az első években viszonylag kevés zsidót internáltak Dachauba. Általában azért kerültek a táborba, mert a fenti csoportok valamelyikéhez tartoztak, vagy mert az 1935-ös nürnbergi törvények megsértése miatt ítélték el őket.

A dachaui lágerkomplexum terjeszkedése

Romani (Gypsy) prisoners line up for roll call in the Dachau concentration camp.

Roma (cigány) foglyok sorakoznak névsorolvasásra a dachaui koncentrációs táborban. Németország, 1938. június 20.

Forrás:
  • KZ Gedenkstaette Dachau

1933 októberében a dachaui lágerparancsnok, Theodor Eicke olyan szabályrendszert vezetett be, amely a legcsekélyebb vétségekért is brutális büntetéseket szabott ki a foglyokra. Amikor Eicke lett az újonnan létrehozott német koncentrációs táborrendszer felügyelője, gondoskodott arról, hogy a dachaui tábor mintául szolgáljon minden későbbi koncentrációs tábor számára. A tábor az SS-őrök kiképzőközpontja is lett, akiket a koncentrációs táborok egész hálózatában alkalmaztak.

1937 elején az SS a foglyokat dolgoztatva megkezdte egy nagy épületegyüttes felépítését az eredeti tábor területén. A kényszermunka a régi lőszergyár lebontásával kezdődött. Az építkezés hivatalosan 1938 augusztusának közepén fejeződött be, és a tábor 1945-ig lényegében változatlan maradt. Dachau a Harmadik Birodalom fennállása alatt végig működött.

A dachaui tábor egyben az SS koncentrációs tábori őreinek kiképzőhelye is volt. Az itt alkalmazott szervezési modellek és eljárások váltak az összes náci koncentrációs tábor mintájává.

Zsidó foglyok a dachaui táborban

Ahogy egyre fokozódott a zsidók üldözése, úgy a zsidó rabok száma is nőni kezdett Dachauban. Az 1938. november 10–11-ei kristályéjszaka után majdnem tizenegyezer zsidó férfit internáltak ide. Többségüket néhány hét vagy hónap után szabadon engedték – sokakat azután, hogy bizonyították, intézkedtek a Németországból való kivándorlásukról. A német zsidók gettókba és a németek által megszállt keleti területeken létrehozott haláltáborokba való deportálása után a Dachauba zárt zsidók száma erősen lecsökkent. A zsidó foglyok száma akkor növekedett meg újra jelentősen, amikor erőltetett menetben több ezer foglyot hajtottak ezekből a keleti táborokból Németországba.

A dachaui koncentrációs tábor részlegei

A tábornak két részlege volt: a fogolytábor területe és a krematóriumok területe. A tábori részleg harminckét barakkból állt, amelyek közül egy a náci rezsimet ellenző egyházi emberek számára, egy pedig az orvosi kísérletek számára volt fenntartva.

A tábor adminisztratív részlege a főkaput körülvevő épületben volt. A tábori részlegben voltak a kisegítő épületek, a konyha, a mosoda, a zuhanyzók és a műhelyek, valamint egy börtönblokk (Bunker). A börtön és a központi konyha közötti udvar volt a foglyok (tárgyalás nélküli) kivégzésének a színhelye. A tábort magasfeszültségű szögesdrót-kerítés, árok és egy hét őrtoronnyal ellátott fal vette körül.

1942-ben építették fel a krematórium részlegét a főtábor mellett. Ez magába foglalta a régi krematóriumot és az új krematóriumot (X. Barakk) egy gázkamrával. Nincs hiteles bizonyíték arra, hogy az X. Barakkban lévő gázkamrát használták emberek meggyilkolására. Ehelyett a foglyokat „szelekciónak” vetették alá: azokat, akiket túl betegnek vagy gyengének ítéltek ahhoz, hogy tovább dolgozzanak, az ausztriai Linz közelében lévő Hartheim „eutanázia”-központjába küldték. Több mint kétezerötszáz dachaui foglyot öltek meg a hartheimi gázkamrákban. Ezenkívül Dachauban sortűz általi tömeges kivégzéseket is végrehajtottak, először a bunker udvarán, később pedig egy erre a célra kialakított SS-lőtéren. Dachau több ezer foglyát gyilkolták meg itt, köztük legalább négyezer szovjet hadifoglyot a Szovjetunió 1941-es lerohanását követően.

Orvosi kísérletek

1942-től kezdődően német orvosok kísérleteket végeztek a dachaui foglyokon. A Luftwaffe (a német légierő) és a Német Repülési Kísérleti Intézet orvosai és tudósai magaslégköri és hipotermiás kísérleteket végeztek, valamint olyan kísérleteket is, melyek a tengervíz ihatóvá tételét tesztelték. Ezek a kísérletek a bombatámadásokat végrehajtó vagy a jeges vízbe zuhant német pilóták segítését célozták. A német tudósok olyan kísérleteket is végeztek, melyek gyógyszerek hatékonyságát tesztelték olyan betegségek ellen, mint a malária vagy a tuberkulózis. A kísérletek következtében foglyok százai haltak meg vagy szenvedtek maradandó károsodást.

Kényszermunka

Dachau foglyait kényszermunkára is felhasználták. A rabok kezdetben a tábor működtetésében, különböző építkezéseken és a táborban létrehozott kisebb kézművesipari létesítményekben dolgoztak. Foglyokat alkalmaztak az útépítéseken, a kavicsbányákban és a mocsarak lecsapolásánál is.

A háború alatt a koncentrációs táborok foglyait használó kényszermunka egyre fontosabbá vált a német fegyvergyártásban.

1944 nyarán és őszén a hadi termelés növelése érdekében Dachau irányítása alatt altáborokat létesítettek dél-németországi fegyvergyárak közelében. Csak Dachaunak mintegy száznegyven altábora volt, főként Dél-Bajorországban, ahol a foglyok szinte kizárólag fegyvergyárakban dolgoztak. A kényszermunkába sok ezren belehaltak.

A tábor felszabadítása

Ahogy a szövetséges erők előrenyomultak Németország felé, a német tisztviselők megkezdték a foglyok elmozdítását a fronthoz közeli koncentrációs táborokból. A keleti evakuált táborokból folyamatosan érkeztek a transzportok Dachauba, ami a körülmények drámai romlását eredményezte.

A napokig tartó utazás után, csekély élelemmel és vízzel vagy azok nélkül, a foglyok legyengülve és kimerülten, gyakran kritikus állapotban érkeztek meg. A tífuszjárványok komoly problémát jelentettek a túlzsúfoltság, a rossz higiéniai körülmények, az elégtelen ellátás és a foglyok legyengült állapota miatt.

1945. április 26-án, amikor az amerikai erők elérték a tábor térségét, 67 665 foglyot tartottak nyilván Dachauban és az altáborokban. Ennek több mint fele a főtáborban volt. Közülük 43 350 politikai fogoly volt, 22 100 zsidó, a többiek pedig egyéb kategóriákba tartoztak. A szövetséges egységek közeledtével a dachaui táborrendszerből legalább 25 000 foglyot erőltetett menetben dél felé hajtottak, illetve tehervonatokon szállítottak el a táborokból. Az erőltetett menet során a németek mindenkit lelőttek, aki nem tudott továbbmenni. Sokakkal az éhség, a kimerültség vagy a kihűlés végzett.

1946. április 29-én az amerikai erők felszabadították a tábort. Amikor megközelítették, több mint harminc, holttestekkel teli vasúti kocsit találtak. A holttestek már bomlásnak indultak. Az amerikai erők 1945 májusának elején felszabadították az erőltetett menetre vezényelt foglyokat.

A németországi Münchentől északnyugatra fekvő, 1933-ban épített dachaui koncentrációs tábor volt az első szabályszerű koncentrációs tábor. A tábort csaknem tizenkét évvel később, 1945. április 29-én amerikai fegyveres erők szabadították fel. A táborban ekkor mintegy 30 000 éhező fogoly tartózkodott. Itt az Egyesült Államok Hetedik hadseregének katonái a tábori körülményeket dokumentálják. Emellett német polgári személyeket köteleznek a tábor bejárására, hogy szembesüljenek a nácik által elkövetett atrocitásokkal.

Forrás:
  • National Archives - Film

A foglyok száma

Az 1933 és 1945 között Dachauban bebörtönzött foglyok száma meghaladta a kétszázezret. Nehéz megbecsülni, hogy hányan haltak meg Dachauban. A kivégzésre odaszállított ezreket haláluk előtt nem regisztrálták. Továbbá az evakuálás során bekövetkezett halálesetek számát sem jegyezték fel. Kutatók szerint legalább negyvenezren lelték halálukat a dachaui lágerben.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Fogalomtár