Joseph Goebbels, the Nazi minister of propaganda, speaks at a rally in favor of the boycott of Jewish-owned shops. [LCID: 44203]

تبلیغات و سانسور نازی ها

  • ​نقل قول
  • Share
  • چاپ

نازی ها پس از اینکه موفق شدند به دموکراسی پایان داده و آلمان را به یک دیکتاتوری تک حزبی تبدیل کنند، کمپین تبلیغاتی وسیعی برای جلب وفاداری و همکاری آلمانی ها ترتیب دادند. وزارت تبلیغات نازی ها به رهبری دکتر یوزف گوبلز، کنترل تمام وسایل ارتباطی در آلمان- روزنامه ها، مجلات، کتاب ها، جلسات عمومی، تظاهرات، هنر، موسیقی، فیلم و رادیو- را به عهده گرفت. دیدگاه هایی که به هر شکل تهدیدی نسبت به عقاید نازی ها یا حکومت به شمار می رفت، از تمام رسانه ها سانسور یا حذف می شد.

در بهار سال 1933، سازمان های دانشجویی، استادان و کتابداران نازی فهرست بلندی از اسامی کتاب هایی تهیه کردند که از نظر آنها آلمانی ها نباید می خواندند. سپس، در شب 10 مه 1933، نازی ها به کتابخانه ها و کتابفروشی ها در سرتاسر آلمان حمله کردند. آنها مشعل به دست رژه های شبانه به راه انداختند، سرود سردادند و کتاب ها را به درون آتش های عظیم انداختند. آن شب، بیش از 25000 جلد کتاب سوزانده شد. برخی از این کتاب ها آثار نویسندگان یهودی، از جمله آلبرت آینشتاین و زیگموند فروید بود. اکثر این کتاب ها به قلم نویسندگان غیر یهودی، شامل نویسندگان معروف آمریکایی مثل جک لندن، ارنست همینگوی و سینکلر لوئیس بود. از آنجا که نازی ها عقاید این نویسندگان را با نظرات خود متفاوت می دانستند، کتاب هایشان نباید خوانده می شد.

مأموران سانسور نازی ها کتاب های هلن کلر که بر ناشنوایی و نابینایی خود غلبه کرده و نویسنده ای معتبر شده بود را نیز سوزاندند. زمانی که هلن کلر از سوزاندن کتاب ها با خبر شد، چنین گفت: "استبداد نمی تواند بر قدرت فکر و اندیشه چیره شود." صدها هزار نفر در ایالات متحده در تظاهرات عمومی در نیویورک، فیلادلفیا، شیکاگو و سنت لوئیس به این کتابسوزان که نقض صریح آزادی بیان بود اعتراض کردند.

مدارس نیز نقش مهمی در اشاعه عقاید نازی ها ایفا کردند. در حالی که مأموران سانسور برخی از کتاب ها را از کلاس های درس جمع آوری می کردند، کتاب های درسی دیگری که به تازگی نوشته شده بود جایگزین می شد تا به دانش آموزان اطاعت کورکورانه از حزب نازی، عشق به هیتلر و یهودستیزی آموزش داده شود. در جلسات "جوانان هیتلر" و "انجمن دختران آلمان" بعد از ساعات مدرسه، به کودکان وفاداری به حزب نازی آموزش داده می شد. جوانان در داخل و خارج از مدارس، مناسبت هایی چون روز تولد آدولف هیتلر و سالگرد به قدرت رسیدن او را جشن می گرفتند.

تاریخهای مهم

5 دسامبر 1930
یوزف گوبلز شب نخست نمایش یک فیلم را برهم زد

در برلین، یوزف گوبلز، یکی از معاونان عالی رتبه آدولف هیتلر همراه با گارد ضربت، شب اول نمایش فیلم "در غرب خبری نیست" را که بر اساس رمانی با همین عنوان اثر اریش ماریا رمارک ساخته شده بود برهم زد. تظاهرکنندگان نازی برای متوقف کردن پخش فیلم، بمب دودزا و پودر عطسه آور به درون سالن پرتاب کردند. آن دسته از تماشاچیان که به این عمل اعتراض کردند، مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. این رمان هیچگاه نزد نازی ها وجهه خوبی نداشت، زیرا آنها مضمون سبعیت و پوچی جنگ در آن را "ضد آلمانی" می دانستند. سرانجام نمایش این فیلم ممنوع شد. رمارک در سال 1931 به سوئیس مهاجرت کرد و نازی ها پس از به قدرت رسیدن در سال 1938، تابعیت آلمانی وی را لغو کردند.

13 مارس 1933
یوزف گوبلز ریاست وزارت تبلیغات رایش را بر عهده گرفت

یوزف گوبلز، یکی از مورد اعتمادترین هم قطاران آدولف هیتلر، به ریاست وزارت تنویر افکار عمومی و تبلیغات رایش منصوب شد. این اداره بر نوشتن و پخش مطالب در تمامی رسانه ها (روزنامه، رادیو و فیلم) و همچنین برنامه های تفریحی عمومی و فرهنگی (تئاتر، هنر و موسیقی) نظارت داشت. گوبلز موضوع نژاد پرستی و عقاید نازی ها را در رسانه ها گنجاند.

10 مه 1933
یوزف گوبلز در مراسم کتابسوزان در برلین سخنرانی کرد

چهل هزار نفر در میدان اپرای برلین جمع شدند تا به سخنرانی یوزف گوبلز، وزیر تبلیغات آلمان، گوش بدهند. گوبلز نوشته های یهودیان، لیبرال ها، چپ گراها، صلح طلبان، خارجیان و دیگران را محکوم کرده و آنها را "ضد آلمانی" خواند. دانشجویان نازی شروع به سوزاندن کتاب ها کردند. کتابخانه های سراسر آلمان از کتاب های "سانسور شده" پاکسازی شدند. گوبلز "تطهیر ذهنیت آلمانی" را اعلام کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.