پیشینه

آخرین نفر از ۳۰۰۰ دونده ای که مشعل المپیک را از یونان حمل می کردند، برای شروع یازدهمین دوره بازی های المپیک تابستانی مشعل المپیک را در برلین روشن می کند

در ۱۳ مه ۱۹۳۱، کمیته ملی المپیک، برلن را به عنوان میزبان المپیک تابستانی ۱۹۳۶ انتخاب کرد. کنت هنری بایلی لاتور از بلژیک رئیس کمیته بود. این انتخاب، نشان از بازگشت آلمان به جامعه جهانی- پس از انزوای این کشور بعد از شکست در جنگ جهانی اول- بود.

دو سال بعد، رهبر حزب نازی، آدولف هیتلر صدر اعظم آلمان شد. او فوراً دموکراسی سست و شکننده کشور را به یک دیکتاتوری تک حزبی تبدیل کرد. پلیس، هزاران مخالف سیاسی را دستگیر و بدون محاکمه، آنها را در اردوگاه های کار اجباری زندانی کرد. رژیم نازی همچنین، سیاست‌های نژادی را با هدف "خالص کردن" و تقویت جمعیت "آریایی" آلمانی اجرا کرد. یک مبارزه بی رحمانه برای حذف نیم میلیون یهودی آلمانی از همه ابعاد زندگی آلمان شروع شد.

اوت ۱۹۳۶

در اوت ۱۹۳۶ همزمان با میزبانی المپیک تابستانی، دیکتاتور نازی آدولف هیتلر، برای دو هفته حس نژادپرستی ونظامی گرایانه خود را پنهان کرد. رژیم طرح های گسترش قلمرو ارضی و یهودستیزی خود را محدود و از بازی ها، برای تحت تاثیر قرار دادن تماشاچی‌های خارجی و روزنامه‌نگارها استفاده کرد تا بدین وسیله تصویری صلح آمیز و آزادمنش از آلمان معرفی کند.

آلمان با مهارت، اخبار المپیک را با پوسترها و مجله های رنگی پخش می کرد. تصاویر ورزشی پیوندی بین آلمان نازی و یونان باستان ایجاد کرده بود. این تصاویر، سمبلی از افسانه‌ی نژادی نازی و برتری تمدن آریایی به عنوان میراث حقیقی یک فرهنگ "آریایی" از عهد باستان بود.

تلاش های تبلیغاتی برنامه ریزی شده همچنان بعد از المپیک با انتشارجهانی فیلم "المپیا" در سال ۱۹۳۸ ادامه داشت. این فیلم یک مستند بحث برانگیز در مورد بازی‌ها و کاری از لنی رایفنشتال Leni Riefenstah بود.

افتتاحییه بازی‌ها

روز اول اوت ۱۹۳۶، هیتلر المپیاد یازدهم را افتتاح کرد. موزیک پرهیاهو با مدیریت آهنکساز مشهور، ریچارد اشتراس، ورود دیکتاتور را به جمعیت بزرگ آلمانی‌ها اعلام کرد. صدها ورزشکار در روز باشکوه گشایش به صورت تیمی و به ترتیب حروف الفبا به سمت استودیوم رژه رفتند. گشایش مراسم جدید المپیک، با ورود دونده‌ای که مشعلی را که از بازی‌های باستانی در المپیا در یونان وام گرفته شده بود حمل می‌کرد آغاز شد.

حمل مشعل

بازی های ۱۹۳۶ اولین المپیکی بود که مراسم حمل مشعل را به نمایش گذاشت. هر یک از ۳۴۲۲ حمل کننده مشعل یک کیلومتر (۶ دهم مایل) مسیر محل المپیک باستان در المپیای یونان تا برلین را با مشعل پیمود. کارل دیام Carl Diem ، ورزشکار سابق المپیک آلمان، آن را از مراسمی که در سال ۸۰ پیش از میلاد در آتن اجرا شده بود نمونه برداری کرده بود. تبلیغ کنندگان نازی به خوبی از این جو بهره برده و از صف آرایی و کارهای نمایشی روشن کردن مشعل برای جذب آلمانی ها به خصوص جوانان به جنبش نازی استفاده کردند،.

خود مشعل در سال ۱۹۳۶ توسط کروپ Krupp که یک شرکت آلمانی شناخته شده در زمینه تولید فولاد و جنگ افزار است ساخته شد.

افتتاح بازی های المپیک تابستانی 1936