تاریخ شفاهی

یوزف مایر از فرمانده‌ی سابق آشویتس، رودولف هوس در نورنبرگ می‌گوید

یوزف پس از پایان تحصیلات دانشگاهی در لایپزیک، در سال 1933 به ایالات متحده مهاجرت کرد. والدین او و همچنین برادرش قبلاً آلمان را ترک کرده و به ایالات متحده رفته بودند. یوزف به دانشگاه کلمبیا رفت. او از سال 1940 تا 1943 دستیار سردبير یک روزنامه یهودی- آلمانی در نیویورک بود. در سال 1944، او به عنوان یک تحلیلگر تبلیغات در سفارتخانه آمریکا در بريتانيا مشغول به کار شد. یوزف در سال 1946 به عنوان مترجم شفاهی به نورنبرگ آلمان رفت. او مطالب و رونوشت ها را تحلیل می کرد و در بسیاری از بازجویی های محاکمات نورنبرگ شرکت داشت.

نسخه كامل

اصلاً هیچ احساسی نداشت. این همان چیزی بود که او آن را وظیفه دشوار می نامید. او از آن هیچ لذتی نمی برد. هيچ لذتی نمی برد. گفتم: "آیا از انجام اين کار لذت نمی بردید؟" می خواستم او را آزمایش کنم و ببینم که سادیسم دارد یا نه. اما ساديسم نداشت. او فردی کاملاً عادی بود. انجام وظیفه می کرد. من واقعاً معتقدم که او فقط انجام وظیفه کرده بود. او انجام وظیفه... باور داشت که انجام وظیفه کرده بود. او آن کار را وظیفه خود می دانست، و چشمان خود را بر نابهنجاری کاری که انجام می داد بسته بود، چشمان خود را بر آن ورطه... ورطه باورنکردنی که انسان ها برای انجام چنین وظایفی به آن سقوط می کنند، بسته بود. به نظر من هر فرد عادی در مقابل انجام چنین کاری طغیان می کند. او حاضراست بمیرد اما دست به چنین کاری نزند. همیشه فکر می کنم اگر من بودم، ترجیح می دادم خودکشی کنم. من ترجیح می دهم تا سر حد مرگ درمقابل نازی ها بجنگم تا اینکه به فرمان آنها کاری انجام بدهم.


برچسب‌ها


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
​مشاهده‌ی ​منابع آرشیو

این صفحه به زبان های دیگر نیز در دسترس است:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.