Gregor Wohlfahrt

Gregor Wohlfahrt

Data urodzenia: 10 marca 1896

Koestenberg-Velden, Austria

Gregor urodził się w wiosce położonej w austriackim rejonie o nazwie Karyntia. Podczas I wojny światowej został ranny, służąc w armii austro-węgierskiej. Dorastał jako katolik, ale pod koniec lat dwudziestych został wraz z żoną Świadkiem Jehowy. Gregor utrzymywał żonę i sześcioro ich dzieci pracując na roli i w kamieniołomach.

1933-39: W 1936 r. austriacki rząd zakazał Świadkom Jehowy pracy misyjnej. Gregora oskarżono o prowadzenie handlu obnośnego bez licencji i na krótko zatrzymano. Kiedy Niemcy zaanektowały Austrię w 1938 r., Gregor stanął na czele grupy swoich współwyznawców podczas protestu przeciwko plebiscytowi ratyfikującemu unię Austrii i Niemiec. 1 września 1939 r. burmistrz miasta, w którym mieszkał Gregor, kazał go aresztować za antynazistowskie poglądy. Wysłano go do Berlina, aby stanął przed sądem za uchylanie się od służby wojskowej. Gregor otrzymał wówczas wyrok śmierci. 7 grudnia 1939 r. został zgilotynowany w berlińskim więzieniu Ploetzensee.

1940-45: Podczas wojny całą rodzinę Gregora aresztowano za stawianie oporu nazistom. Dwóch z jego synów zginęło: jednego ścięto w więzieniu Ploetzensee, tam, gdzie ścięto Gregora w 1939 r.; drugiego zastrzelono. Najstarszy syn Gregora, Franz, odmówił służby wojskowej i salutowania przed nazistowską flagą – skazano go za to na pięć lat ciężkich robót w niemieckim obozie.

Poza Gregorem i jego dwoma synami, naziści prześladowali też innych Świadków Jehowy z jego kongregacji.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.