Gregor Wohlfahrt

Gregor Wohlfahrt

Doğum: 10 Mart 1896

Koestenberg-Velden, Avusturya

Gregor, Avusturya'nın Karintiya diye bilinen bölgesinde dünyaya geldi. I. Dünya Savaşı'nda Avusturya-Macar ordusuna katıldı ve yaralandı. Çocukluğunda Katolik olarak yetiştirilen Gregor ve eşi 1920'lerin sonunda Yehova Şahitleri'nden biri oldu. Gregor, eşinin ve altı çocuğunun geçimini bahçıvanlık ve taşçılık yaparak sağlıyordu.

1933–1939: Avusturya hükümeti Yehova Şahitleri'nin misyonerlik faaliyetlerini 1936'da yasakladı. 1938'de Almanya Avusturya'yı topraklarına kattığında, Gregor kendi cemaatinde Avusturya'nın Almanya ile birleşmesini onaylayan boykotu başlattı. Gregor'un Nazi karşıtı duruşu nedeniyle, kasabanın belediye başkanı 1 Eylül 1939'da Gregor'u tutukladı. Askerlik hizmetine karşı çıktığı gerekçesiyle askerî mahkemede yargılanmak üzere Berlin'e gönderildi. Ölüm cezasına çarptırıldı. 7 Aralık 1939'da Gregor Berlin'deki Ploetzensee Hapishanesi'nde giyotinle asılarak idam edildi.

1940–1945: Savaş sırasında, Gregor'ın tüm ailesi Nazilerle işbirliği yapmayı reddettikleri için tutuklandı. Gregor'un oğullarından ikisi öldürüldü: Oğullarından birinin 1939'da Gregor'un da kafasının kesildiği Ploetzensee Hapishanesi'nde kafası kesildi. Diğeri ise ateş edilerek öldürüldü. Gregor'un en büyük oğlu, askerlik eğitimine katılmayı reddeden Franz ise Nazi bayrağını selamlamadı ve Almanya'daki kamplardan birinde beş yıllık zorunlu çalışma cezasına çarptırıldı.

Gregor ve iki oğlunun yanı sıra, Gregor'un Yehova Şahitleri cemaatine Naziler tarafından eziyet edildi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.