Film

Nuremberg Mahkemesi: Goering'in ifadesi

Herman Goering, Alman Hava Kuvvetleri komutanıydı. Nuremberg'deki Uluslararası Askerî Mahkeme'de yargılanan 22 savaş suçlusundan biriydi. Burada Georing, Reich Güvenlik Karargahı başkanı Reinhard Heydrich'e sözde “Avrupa'daki Yahudi sorununa çözüm bulması” için yetkilendirdiği, 31 Temmuz 1941'deki emri hakkında ifade veriyor. Mahkeme, isnat edilen tüm suçlardan Goering'i suçlu buldu ve idama mahkum etti. Goering infazın uygulanmasından kısa bir süre önce intihar etti.

Deşifre Edilmiş Metin

“Hayır, bu hiçbir şekilde doğru olamaz". “Tamam, sizin yaptığınız çeviriyi verin öyleyse bize”. “Size 24 Ocak 1939'da kanun hükmünde kararname ile verilen Yahudi sorununu göç ve tahliye yoluyla size tanınan sürede mümkün olan en iyi biçimde çözüme kavuşturmanız için, işbu belge ile sizi uygulamaya yönelik örgütlü, işlevsel ve maddî önlemlerin alınması için yetkilendiriyorum—artık yanlış çevrilen sözcüğe geldik—burada açıkça nihai bir çözümden değil, Avrupa'da Alman etki alanında yer alan her yerde Yahudi sorununun eksiksiz çözümün sağlanması... yazıyor". "Bu soru doğrudan Güvenlik Polisi ve Güvenlik Hizmeti ve SS Gruppenfueher'e, yani Generali Heydrich'e sorulmuştur. Herhangi bir hata yok değil mi?" “Doğrudur”.


Etiketler


  • National Archives - Film
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.