Ilona Karfunkel Kalman

Ilona Karfunkel Kalman

Doğum: 12 Mayıs 1906

Erdobenye, Macaristan

Ilona, Macaristan’ın kuzey doğusunda dağlık bölgelerdeki Erdobenye köyünde yaşayan, dindar bir Yahudi ailenin dört çocuğundan biriydi. Karfunkel'in köyün eteklerinde bulunan evinin arka tarafında geniş bir bahçe ve meyvelikler bulunuyordu. Ilona'nın annesinin ve babasının küçük bir üzüm bağı ve bir bakkalı vardı. Ilona, Ferenc Kalman ile evlendi ve Budapeşte’nin 60 km. kuzey doğusundaki Hatvan’a taşındı.

1933–39: Ferenc ve ben, her zaman kendimizi Yahudi olarak dünyaya gelmiş bir Macar olarak gördük ve Hatvan’da her zaman saygı gördük. Ancak son birkaç ayda, sağ kanat Yahudi karşıtları güç kazandı ve buradaki genel hava yavaş yavaş değişmeye başladı. Kızımız Judith'in bazı okul arkadaşları onunla alay etmeye başladı. O da başkalarının gözünde artık Macar’dan çok Yahudi olarak görüldüğümüzü öğreniyordu.

1940–44: Birkaç hafta önce Alman birlikleri Macaristan’a girdikten sonra, Ferenc zorunlu iş gücü olarak alındı. Şimdi Judith ve benim, bölgedeki tüm Yahudilerin toplandığı Hatvan’daki şeker fabrikasına gitmemiz isteniyor. Macar jandarması gettoya giderken yanımızda sadece 50 kg. eşya götürmemize izin veriyor. Ama Judith sert: Sahip olduğumuz güzel şeyleri geride, başkalarına bırakmayı reddediyor. Gözyaşları içinde yalvarmalarıma aldırmadan, hiç kullanmadığımız, Çekoslovak malı güzel cam tabaklarımızı kırmaya başlıyor.

Haziran 1944’te, 38 yaşındaki Ilona ve kızı Auschwitz’e sürüldü. Judith zorunlu işçi olarak seçildi. Ilona kampa geldikten sonra gaz odasında öldürüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.