Tanikliklar

Martin Strauss

1938'de Martin'in babası Kristal Gece (“Kırık Camlar Gecesi”) sırasında hapse atıldı. Yahudi olmayan aile kuaförünün duruma müdahale etmesi üzerine, babası 3 gün sonra serbest bırakıldı. Aile Filistin'e girmek için vize aldı ve Almanya'dan 1939'da ayrıldı. Martin, Filistin'e göç etme konusunda İngiliz kısıtlamalarına karşı gelen “yasadışı” göçmenlere yardım etti. İngiliz tarafından 1947'de tutuklandı ve Filistin'de yaşaması yasaklandı. Sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne geldi.

Deşifre Edilmiş Metin

Gitmek için Şangay, İsrail veya İngiltere'nin bize vize vermesini bekliyorduk. Öncelikle İsrail vizesi geldi. İki gün sonra İngiltere vizesi geldiyse de, kader bizim İsrail—ya da Filistin'e—gitmemizden yanaydı. Kuaför bizi demiryoluna götürdü. Sınırdaki bir arabaya bindirdi. Almanlar pasaportumuz olduğunu, göç ettiğimizi biliyorlardı. Bizi ayırmak istediler. Gerçek anlamda öyle oldu. Babamın tahta ayağını çıkardılar. Para ya da kaçak eşya var mı diye aradılar. Bundan daha fazlası olacağını biliyorduk.
O zamana kadar öğrenmiştik. Annemi
alıp üstünü çıkardılar. Tamamen çıplak kaldı.
Arama yapılmayacak yerleri aradılar.
O zaman sekiz yaşında olan küçük kız kardeşimi alıp üstünü aradılar. Kardeşimi ne kadar yakından aradılar
bilmiyorum, ama
annem kendisini kelimenin tam anlamıyla her tarafını aradıklarını söyledi. Sonra bizi tekrar eşyalarımızla vesaire bir araya getirdiler ve İtalya'ya gittik. İtalya'dan da Filistin'e geçtik.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.