Tanikliklar

Preben Munch-Nielsen

Preben, küçük bir balıkçı kasabası olan Snekkersten'de Protestan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Almanlar Danimarka'yı 1940'ta işgal etti. Preben direnişte kurye olarak görev aldı. Gestapo (Alman Gizli Hükümet Polisi) Ekim 1943'te Danimarka'daki Yahudileri yakalamaya başladığında, Preben mültecilerin deniz kıyısındaki evlerde saklanmasına yardım etti ve onları İsveç'e götürecek gemilere yönlendirdi. Preben'in kendisi de Kasım 1943'te İsveç'e iltica etti. Mayıs 1945'te Danimarka'ya döndü.

Deşifre Edilmiş Metin

İnsanları teknenin beklediği kıyıya götürdüğümüzde, teknenin tam olarak saat kaçta orada olacağını bilirdik. Bazı… tekne normalde İsveç'te bekliyor olurdu her gün o saatte aynı yerde olurduk. Sonra tekne gelirdi ve yolcuları bindirirdik. Bu şekilde epey güvenliydi. Çünkü evlerden sahile kadarki yolu güvenli hâle getirmek için mümkün olan her şeyi yapıyorduk. Röportajcı soruyor: “Güvenli hale getirmekten kastınız ne?”] Yani ele geçirilmemiş olmaları. Yani yolda gelenleri tehdit edecek kimseyi görmediğimiz anlamına geliyordu bu. Ayrıca çok özel bir şekilde hareket etmeleri gerekiyordu—çok sessizce. Bazen çocuklarda sorun çıkıyordu. Ancak Dr. Gasfelds vardı. Çocuklara iğne vuruyordu. Bazen çok endişeleniyordu ve “Bu hastayı tanımıyorum. Ne kadar... vermeliyim?” diyordu. Ama hiçbir şey olmadı. Yani, herkes geldi ve bir tek yolcuyu bile kaybetmedik.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.