پدر روحانی ماریان یاتسیک دابروفسکی

پدر روحانی ماریان یاتسیک دابروفسکی

تاریخ تولد: ۱۵ ژانویهٔ ۱۹۰۵

نییوودوو, لهستان

ماریان در خانواده ای کاتولیک در نییوودوو (Niewodowo)، شهری در استان بیالیستوک( Bialystok) لهستان در مجاورت لومژا (Lomza)، بزرگ شد. خانواده اش تا 1918 که لهستان دوباره استقلال خود را بازیافت در آن شهر تحت حکومت تزاری زندگی می کردند. ماریان بعد از دبیرستان به راهبان فرقه برادران فرانسیسكنی (Capuchin Franciscan Order of Friars) ملحق شد. او بعد از هشت سال تحصیل در فرانسه و ایتالیا، برای آموزش فلسفه به دانش آموزان فرقه خود به لهستان بازگشت.

39-1933: هنگامی که در سپتامبر 1939 آلمان به لهستان حمله کرد، من در صومعه مان نزدیک گرودنو بودم. ما سه هفته بعد، وقتی نیروهای شوروی از شرق حمله کرده و به گرودنو رسیدند، صومعه را ترک کردیم. من به لومژا بازگشتم. رهبران جدید شوروی مذهب را رد کرده و ادعا داشتند که باعث استثمار طبقه کارگر می شود. من در سخنرانی های خود با این اعتقادات به مخالفت می پرداختم. وقتی مطلع شدم که نیروهای شوروی قصد دستگیری مرا دارند، به لهستان تحت اشغال آلمان فرار کردم.

45-1940: نازی ها در1941 مرا در ورشو دستگیر کردند. به من گفته شد که دلیل خاصی برای دستگیری من وجود ندارد مگر اینكه به عنوان یک لهستانی تحصیل کرده، نمی توانند به من اعتماد كنند كه با آنها همکاری می کنم. مدتی مرا در زندان پاویاک نگه داشتند و سپس به آشویتس تبعید شدم. در آنجا، فرمانده درباره سخت کار کردن برای ما سخنرانی کرد. یک مترجم، رجزخوانی های او را به زبان لهستانی ترجمه می کرد، اما من با زبان آلمانی آشنا بودم. او فریاد می کشید که ما فقط از دودکش کوره های جسدسوزی آزاد می شویم و مترجم به جای ترجمه این حرفها می گفت: "شما بر همه مشکلات پیروز خواهید شد."

پدر روحانی دابرووفسکی به داخائو تبعید شد و در آنجا تحت آزمایشات مالاریا قرار گرفت. او در 29 آوریل 1945 به دست سربازان آمریکایی آزاد شد و در1949 به ایالات متحده مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.