US Army staffers organizing stacks of German documents collected by war crimes investigators as evidence for the International Military ...

Hogyan lehet azonosítani a megbízható történelmi forrásokat?

Hogyan különböztetheti meg a kíváncsi olvasó vagy diák a helytálló történetírást a megkérdőjelezhető vagy teljesen megalapozatlan állításoktól és kijelentésektől? Melyek a felelősségteljes történelmi kutatás jellemzői, módszerei és eljárásai?

A felelős történelmi kutatás alapja, hogy képesek legyünk felmérni egy forrás minőségét és hitelességét, akár történelmi eseményekről szóló cikkről, akár egy teljes könyvről legyen szó.

Három fontos kérdést kell feltenni egy történelmi forrás kiértékelésekor:

  • Megbízható-e a forrás?
  • Megfelelő kontextust biztosít-e a forrás?
  • Utólagosan íródott-e a szöveg?

Megbízható-e a forrás?

A megbízható forrás ismérvei:

  • Több ellenőrzött forrás, különösen elsődleges források (azaz a vizsgált korszakból származó anyagok) együttesét használja.
  • Részletesen idézi a hivatkozásokat.
  • Figyelembe veszi az egyes források belső logikáját és célját.
  • A szemtanúk beszámolóival összhangban dokumentálja az eseményeket.

Mint minden témában, itt is gondosan meg kell vizsgálni az információk forrásait. Vegyük fontolóra a következő kérdéseket:

  • Miért írtak meg egy adott szöveget? Ki írta? Ki volt a célközönség?     
  • Milyen elfogultságra utalnak a szerző által közölt információk vagy elemzések?     
  • Vannak-e hiányosságok a téma tárgyalásában? Miért hagyhatott ki a szerző bizonyos információkat?

Mivel a tudósok gyakran az információk különböző kombinációira alapozzák kutatásukat, a történelem egymástól eltérő értelmezései alakulhatnak ki. Mindig fontos, hogy alaposan megvizsgáljuk minden történelmi anyag eredetét és szerzőségét, különösen az interneten található anyagok esetében.

Milyen kontextust mutat be a forrás?

Egy megbízható forrás:

  • Nagy figyelmet fordít a kontextusra: a környezetre, a helyzetre, az időrendre és a józan észre.
  • Vizsgálja a politikai és földrajzi körülményeket is.

A történelmi eseményeket a megfelelő történelmi kontextusuk figyelembevételével kell elemezni. A történelmi kontextus rámutat az eseményt meghatározó előzményekre és körülményekre.

A holokauszt történetét vizsgálatakor az eseményeket, és különösen az egyének és szervezetek akkori viselkedését az európai történelem egészének kontextusában kell elhelyezni. Ez a szemlélet segít az olvasóknak jobban megérteni azokat a körülményeket, amelyek bizonyos cselekedeteket vagy magatartásformákat ösztönöztek vagy éppen akadályoztak. Amikor például azon gondolkodunk, hogy az emberek miért álltak, vagy épp nem álltak ellen a náciknak, figyelembe kell vennünk a helyszínt és az időt. Számításba kell vennünk a cselekedetek közvetlen következményeit az egyénekre és családjaikra nézve; a nácik ellenőrzésének mértékét az adott országban vagy az adott helyi lakosság felett; a helyi lakosság különböző csoportokhoz való viszonyulását. Ha például a zsidók bújtatásának kérdésével foglalkozunk, meg kell fontolni, voltak-e elérhető búvóhelyek, és milyen kockázattal járt az emberek rejtegetése.

Utólagosan íródott-e a szöveg?

A megbízható forrás:

  • Kerüli az anakronisztikus magyarázatok használatát vagy az utólag szerzett ismeretek felhasználását.
  • A tetteket és motivációkat a korabeli információk, technológia és társadalmi értékrend alapján elemzi, nem pedig a jelenlegi normák alapján.

Például: amikor felmerül a kérdés, hogy „miért nem hagyták el a zsidók időben Németországot”, fontos megjegyezni, hogy a háború előtti időszakban a zsidókat célzó elnyomó intézkedéseket fokozatosan fogadták el és hajtották végre. Emellett a háború előtti intézkedések és törvények jelen voltak a zsidó nép történetének korábbi időszakaiban is, és más országokban is alkalmazták őket. A második világháború előtti Európában senki sem láthatta előre a gyilkoló osztagok vagy a haláltáborok létrejöttét.

Nem megbízható források és holokauszttagadás

Sajnos léteznek holokauszttagadók, akik azt állítják, hogy a holokausztot csak kitalálták, vagy hogy eltúlozzák a mértékét. Ezek az emberek olyan cikkeket és könyveket írnak, amelyek legitim tudományos munkának tüntetik fel magukat, de történelmi elemzésük nem követi a fent felsorolt útmutatásokat.

Az alábbi linkeken többet is megtudhatunk a holokauszttagadásról:

  • A holokauszttagadás elleni küzdelem: a holokauszttagadás eredete    
  • A holokauszttagadók és a nyilvános félretájékoztatás

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Fogalomtár