Марія Сава Мойзе

Марія Сава Мойзе

Народився (-лася): 1 червня 1925 р.

Ясси, Румунія

Марія була однією з чотирьох дітей, народжених у ромських («циганських») батьків у столиці Молдови на сході Румунії. Сім’я жила в змішаному районі, заселеному румунами та ромами. Марія росла в хаті з подвір’ям, де сім’я тримала свиню та декілька курей. Її батько заробляв на життя співом і роботою на кількох виноробних господарствах, яких була чимала кількість у сільській місцевості Молдови.

1933–1939 роки. Батьки Марії не могли дозволити собі віддати її до школи. Щоб звести кінці з кінцями, Марія, її сестра та старший брат допомагали матері збирати виноград для місцевої виноробні. Роботи були сезонними, а наймалися туди потижнево. Працювали важко і довго, із 5 ранку до вечора.

1940–1944 роки. У 1941 році, коли Марії було 16 років, румуни призвали її батька воювати проти Радянського Союзу. Наступного року роми м. Ясси були схоплені румунською поліцією й відправлені на схід у вагонах для худоби до місцевості, яку румунські чиновники називали «Придністров’ям». До війни це була українська територія, розташована між річками Дністер та Буг. Ці землі були окуповані Румунією протягом 1941-1944 роках. Коли ромів перевезли до Придністров’я, їх відвели на ферму й залишили повільно вмирати у чистому полі. Так загинула сестра Марії. Чоловікові Марії Стефану вдалося втекти. За збігом обставин неподалік розташовувався підрозділ її батька, і напередодні нового 1943 року він контрабандним шляхом на службовому поїзді перевіз їх назад до Румунії.

Марія пережила решту війни в м. Ясси. Після війни вони з чоловіком знову зустрілися та оселилися на колишньому місці в м. Ясси.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.