Стефан Мойзе

Стефан Мойзе

Народився (-лася): 30 січня 1923 р.

Ясси, Румунія

Стефан народився в ромській («циганській») родині у столиці Молдавії на сході Румунії. Сім’я проживала у змішаному районі, де жили як роми, так і румуни. Батько Стефана заробляв на життя грою на гітарі в місцевих ресторанах. У дитинстві Стефан навчився грати на скрипці та часто виступав зі своїм татом.

1933-39: коли Стефан став підлітком і достатньо дорослим, аби залишити свого батька, він почав грати в ресторанах разом з іншим хлопцем. Вони виступали по всій Молдавії. Початок війни в 1939 році зашкодив бізнесу, і багато закладів закрилися, тому Стефан був змушений працювати на фермі, щоб прогодувати себе.

1940-44: у 1942 році румунська поліція зібрала ромів із Ясс і відправила їх на схід у вагоні для перевезення худоби. Коли вони зупинилися у Придністров’ї, їх відвели у відкриті поля й залишили вмирати з голоду. Дружина Стефана вмовила його втекти. Звісно, він узяв із собою скрипку. Доїхавши на вантажному потязі до Одеси, Стефан знайшов роботу у готелі, але весь час відчував провину за те, що залишив свою дружину та сестру. У 1944 році його заарештували і призвали до румунської армії.

Після війни Стефан возз’єднався зі своєю дружиною в Яссах. Він працював музикантом аж до виходу на пенсію в 1983 році.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.