Портрет Ірени Сендлер у Варшаві, Польща, близько 1939 р.
Ірена Сендлер (1910–2008) була членкинею Ради допомоги євреям (під кодовою назвою «Жеґота»). Жеґота була підпільною організацією порятунку поляків і євреїв в окупованій Німеччиною Польщі. За підтримки польського уряду у вигнанні, Жеґота координувала зусилля для порятунку євреїв від нацистських переслідувань і вбивств. Вона діяла з 1942 по 1945 рік.
Ірена Сендлер (Сендлерова) була соціальним працівником у Варшаві, коли у 1939 році почалася Друга світова війна. Після того, як восени 1940 року нацисти змусили варшавських євреїв переїхати в ґетто, Сендлер використовувала своє становище і довоєнну мережу для постачання продовольства й надання фінансової допомоги євреям. На початку 1943 року Сендлер приєдналася до Жеґоти. Члени Жеґоти забезпечували схованки польським євреям, надавали гроші, продукти харчування, фальшиві посвідчення особи, а також медичну допомогу тим, хто перебував під їх опікою.
Під псевдонімом «Йоланта» Сендлер допомогла контрабандою вивезти кілька сотень єврейських дітей із Варшавського ґетто. Вона знаходила для них схованки в сиротинцях, монастирях, школах, лікарнях і приватних будинках. Сендлер давала кожній дитині нові документи, ретельно записуючи їхні оригінальні імена й місцезнаходження у вигляді коду, щоб родичі, які залишилися в живих, могли знайти їх після війни. Восени 1943 року, лише за кілька днів після того, як Сендлер була призначена головою дитячого відділу Жеґоти, її заарештувало гестапо (німецька таємна державна поліція). Гестапівці жорстоко били і катували її. Проте Сендлер ніколи не розкрила імена дітей або своїх колег. Пізніше вона була звільнена з в’язниці гестапо завдяки хабарю, організованому її колегами-рятівниками. Незважаючи на небезпеку, Сендлер продовжувала співпрацювати з Жеґотою під новим псевдонімом.
Ірена Сендлер пережила війну. У 1965 році Яд Вашем визнав Сендлер Праведником народів світу.
We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.