Lilly Appelbaum Malnik

Lilly Appelbaum Malnik

Doğum: 5 Kasım 1928

Antwerp, Belçika

Lilly'nin Yahudi annesi ve babası, o doğduktan önce boşanmıştı. Yağmurluk üreten küçük bir atölye işletmek üzere Brüksel’e taşınan annesi, üç çocuğuna tek başına bakamıyordu. En küçük çocuk olan Lilly Anvers’de kaldı ve Anvers'in elmas bölgesinin merkezine yakın bir Yahudi mahallesinde büyükbabası ve büyükannesi tarafından büyütüldü.

1933–39: Büyükbabam kunduracıydı ve oturduğumuz dairede çalışıyordu. Müşteriler ayak ölçüsü aldırmak için evimize geliyordu. Fakir olduğumuz için özel bir Yahudi okulu yerine devlet okuluna gitmek zorundaydım. Büyükannem 1939’da öldüğünde annemle birlikte yaşamak üzere Brüksel’e gittim. Okuldan sonra atölyede yağmurlukları toplamasına yardım ediyordum. 10 Mayıs 1940’ta Almanya Batı’ya saldırdı. 17 Mayıs 1940 Cuma günü Alman ordusu Brüksel’e girdi.

1940–44: 1944’te Auschwitz’e sürüldüm. Kamp mutfağında çalıştığım için şanslıydım. Açlıktan ölmek üzere olan bir grup Macar Yahudisi kadın ve çocuk gelmişti. Ertesi gün öldürüleceklerdi. O yüzden o gece onlara yemek verilmedi. Barakalarına gizlice patates götürmeye karar verdim. Karanlıkta yiyecekleri taşırken bir karışıklık başladı. Aniden ışıklar yandı. Baraka şefi içeri girdi. "Seni ihbar edebilirdim! Seni vurabilirlerdi!" diye bana bağırdı. Sonra sessizce, "Barakana geri git " dedi. Ertesi gün Macarlar gaz verilerek öldürüldü.

Lilly, Bergen–Belsen kampına yapılan zorunlu yürüyüşten sağ olarak kurtuldu ve 15 Nisan 1945’te özgürlüğe kavuşturuldu. Brüksel’e döndü ve 1946’da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.