Smiljka Ljoljic Visnjevac

Smiljka Ljoljic Visnjevac

Doğum: 1905

Mostar, Yugoslavya

Smiljka, Hersek'in Orta Yugoslavya bölgesindeki Mostar kasabasında Ortodoks bir ailenin üç kızından biri olarak dünyaya geldi. Annesi, Smiljka 3 yaşındayken vefat etti ve üç kız çocuğunu babaları büyüttü. Çocukluğunda erkeksi tavırları olsa da, Smiljka 17 yaşında Miss Makarsa Riviera güzellik yarışmasını kazandı ve profesyonel bir manken olmak için Almanya'ya gitti.

1933–1939: Smiljka, Berlin'de başarılı bir mankenlik kariyerine imza attı. Uzun, ince vücudu, çıkık elmacık kemikleri ve badem şeklindeki gri-mavi karışımıyla, Greta Garbo'ya benzerliğiyle dikkatleri üzerine çekiyordu. Smiljka faşizm karşıtıydı ve Hitler'in iktidara gelmesinin ardından Almanya'yı terk etti. Eylül 1939'da Avrupa'da savaş patlak verdiğinde, Smiljka Yugoslavya'nın başkenti Belgrat'ta, eşi Tihomir Visnjevac ve oğluyla birlikte yaşıyordu.

1940–1941: Belgrat'taki pek çok kişi gibi, Smiljka faşizm karşıtı olduğunu belli edebiliyordu. 27 Mart 1941'de Yugoslavya'da yeni faşizm karşıtı hükümet iktidara geldi. Bu olaya tepki olarak Almanlar paskalyadan önceki büyük perhizin altıncı ve son pazar gününde, 6 Nisan 1941'de Belgrat’ı bombalama saldırısını gerçekleştirdi. Altı gün sonra da Almanlar şehri işgal etti. Eşiyle birlikte Weimar Almanya'sında faşizm karşıtı görüşlere sahip olmasıyla bilinen Smiljka, Gestapo tarafından ele geçirildi. İki haftadan daha fazla bir süre boyunce Smiljka ile eşi dövüldü ve işkenceye maruz kaldılar.

1941 yılı Mayıs'ının başında Smiiljka, Banjica toplama kampında infaz mangası tarafından ateş edilerek öldürüldü. Öldüğünde 35 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.