Smiljka Ljoljic Visnjevac

Smiljka Ljoljic Visnjevac

Data urodzenia: 1905

Mostar, Jugosławia

Smiljka była jedną z trzech córek pary wyznawców Serbskiego Kościoła Prawosławnego, urodzoną w mieście Mostar w Hercegowinie, rejonie położonym w środkowej Jugosławii. Jej matka zmarła, kiedy Smiljka miała trzy lata, więc siostry były wychowywane prze ich ojca. Choć w dzieciństwie Smiljka była chłopczycą, jako siedemnastolatka wygrała konkurs na Miss Riwiery Makarskiej i wyjechała do Niemiec, aby zostać modelką.

1933-39: W Berlinie Smiljka miała udaną karierę modelki. Dzięki smukłej figurze, wysokim kościom policzkowym i szaroniebieskim, migdałowym oczom przypominała Gretę Garbo. Była antyfaszystką i po dojściu Hitlera do władzy wyjechała z Niemiec. Kiedy we wrześniu 1939 r. w Europie wybuchła wojna, Smiljka mieszkała w Belgradzie, stolicy Jugosławii, wraz z mężem Tihomirem Visnjevacem i ich małym synem.

1940-41: Jak wielu mieszkańców Belgradu, Smiljka otwarcie sprzeciwiała się faszyzmowi. 27 marca 1941 r. w Jugosławii objął władzę nowy, antyfaszystowski rząd. Niemcy w odwecie przypuścili z zaskoczenia atak bombowy na Belgrad w Niedzielę Palmową, 6 kwietnia 1941 r. Sześć dni później niemieccy żołnierze zajęli miasto. Funkcjonariusze Gestapo, którzy znali antyfaszystowskie poglądy Smiljki z czasów jej pobytu w Republice Weimarskiej, zatrzymali ją wraz z mężem. Para była bita i torturowana przez ponad dwa tygodnie.

Smiljka zastała zastrzelona przez niemiecki pluton egzekucyjny w obozie koncentracyjnym w Banjicy na początku maja 1941 r. Miała 35 lat.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.